Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видеонаблюдението на изборите е трудоемък и рисков процес

ЦИК прави днес симулация за това как ще се броят гласовете от изборите с видеонаблюдение на 2 април. Ще бъдат демонстрирани и новите устройства за контрол на броенето, вече оприличени на мобилни телефони. За обществения контрол за честността на вота е интервюто на Емил Костов с Никола Тулечки от Обединението за честни избори.

Никола Тулечки коментира и факта, че само три партии и коалиции подкрепиха предложения от организацията пакт за честни избори.

„Отзоваха се само три коалиции и партии, които ще участват в изборите. Което е доста разочароващо за нас и го приемаме като един вид отношение, че честността не е сред топ пиоритетите на партиите“, каза Никола Тулечки.

Той е категоричен, че това е липса на отношение към честността на вота.

1700 са рисковите секции, изборите ще се следят от наблюдатели

Никола Тулечки подчерта, че рискови секции има във всички райони, разположени са равномерно в страната. Голяма част от тях обаче са в по-бедни райони, където има по един голям работодател.

„Има една явна зависимост между статута на хората там и начините, по които те подходждат към изборите. Има много такива секци, в бедни райони, с един голям работодател, който контролира голяма част от икономиката на дадена община. Такива зависимости се виждат в данните, съответно и в изборните резултати. Това е и една от целите на Обединението за честни избори – да изкараме наяве такива практики“, обясни експертът.

Видеонаблюдението е трудоемък и рисков процес

Никола Тулечки обясни още, че видеонаблюдениято на предстоящия на 2 април извънреден парламентарен вот е мащабен, трудоемък и рисков процес и има съмнения дали ще сработи от първи път. Той обаче припомни, че освен на живо, видеонаблюдението ще може да се гледа и на запис.

„Дори и стриймът да не сработи, по една или друга причина, ще има запис, който ще можем да гледаме. И сравнявайки данните от флашките, които също ще бъдат приложени към отворените данни, ще видим къде има несъотствие между преброяването, направено от хора от комисията и данните от флашките. След това ще можем да гледаме записите. Това дали ще промени резултатите? Не, но ще имаме достатъчно материал, за да можем след това аргументирано да предложим институционални и регулаторни промени“, каза още Тулечки.

Цялото интервю с Никола Тулечки можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02