Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връщат блясъка на Синята къща и пренареждат калдъръма в Стария град

Започна реставрация на Синята къща в Стария Пловдив. Къщата е сред емблемите в сърцето на старата част на Пловдив.

150 хиляди лева са осигурени за ремонта от приходите на ОИ "Старинен Пловдив" и от общината. През 2021 г. по проект, финансиран от МК за къщата, бе проведена обществена поръчка и бе избран изпълнител, който в последствие се отказа. На следващата обществена поръчка не се яви никой, поради резкия скок на строителните материали. Затова писахме официално писмо до Министерството на културата, договорът да бъде анексиран, за да не загубим средствата. От МК обаче пропуснаха законовите срокове и се наложи да върнем парите“, разказа доц. д-р Елена Кантарева-Дечева. 

"Ремонтът ще започне с реставрация на художественото изписване, фасадите са в много тежко състояние. Необходимо е структурно - повърхностно укрепване, подмяна на мазилки, на някои елементи от холкерите и впоследствие възстановяване на художественото изписване. Вторият етап предвижда възстановяване на дървените обшивки, тавани, еркери", обясни Елена Кантарева от ОИ "Старинен Пловдив".

 Къщата е ремонтирана преди време, тогава покривът е бил възстановен и при него няма проблем. Срокът за реставрация е 294 дни. Художник-реставраторът Елена Кривошиева е правила последното възстановяване на художествените украси по къща Павлити и преди повече от 40 години, участници са били  и част от екипа на „Рестстрой" ЕООД, които ще извършат ремонта. 

Предстои обсъждане за функциите на Синята къща, тъй като има различни идеи – да се ползва от администрацията на „Старинен Пловдив”, да се обособи като образователен център за опазване на културното наследство и други. Вероятно за целта ще има обсъждане, за да се чуе и мнението на гражданите.

Ще продължим да отделяме средства за възвръщането на блясъка на Стария град, на който ние сме длъжници, каза кметът Здравко Димитров. Той е разпоредил на кмета на "Централен" ремонт на кълдъръма , поставянето на противопожарни хидранти, защото, "ако стане пожар в Стария град, пожарна не може да влезе". Направен е пълен мапинг на калдъръма. 

Два дни остават за подаването на документи за обществената поръчка за Къщата с ангелите /бившия хостел/. Има и съгласуван проект за фасадите на Данчовата къща, предстои и подмяна на сцената на Античния театър преди началото на летния сезон, каза заместник-кметът Пламен Панов. 

Синята къща или къща „Павлити” е възрожденска сграда, разположена на пл. „Св. Неделя” в подножието между Джабаз тепе и Небет тепе. Построена е в средата на XIX век и е била собственост на богатия търговец от Пещера Георги Павлити (Политоглу). С пищната си декорация, характерното еркерно наддаване и изписания холкел, обектът е един от пространствените и градоустройствени репери в тъканта на Стария град.  

Сградата е обявена за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата през 1949 г. и притежава статут на недвижима културна ценност от „национално значение".

Къщата е отчуждена през 1966 г. и е предадена на управление „Старинен Пловдив”. В следващите 3 години е извършена мащабна реставрация на сградата при спазване на оригиналните строително-конструктивни методи, от Националния институт за паметниците на културата.  Декорацията по фасадите и полихромната интериорна декорация са възстановени по оригиналната схема. Запазени са, консервирани и експонирани по местата им много оригинални фрагменти.

След реставрацията през годините е използвана за представителна приемна на Комитета за изкуство и култура. Била е седалище на Национален дарителски фонд „13 века България“, Студентски дом и Общинска фондация „Пловдив 2019“.

През 1982 г. къщата е сериозно засегната от пожар на втория етаж. През 1983-1985 г. след решение за аварийни и спасителни консервационно-реставрационни работи по стенописите от специалисти от НИПК са спасени стенописите от стаята с медалионите. Те са пренесени на нова основа, монтирани по местата им и експонирани. Възстановена е полихромната декорация в интериора и по фасадите с някои промени.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Емилия Каменова гостува в "Срещи" тази събота

Творци срещу творци или литературните войни в българския културен живот.  Веднага подсказвам - не сме уникални.  Слушайте разговора ни с Емилия Каменова, може и да ви е интересно. Започваме в събота след новините в 9 часа. Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

обновено на 21.09.24 в 11:36

Мирослав Арабаджиев открива изложба в галерията на ДПХ

Първата си самостоятелната изложба представя в Пловдив художникът Мирослав Арабаджиев . Откриването е на 21 септември, от 17 часа, в новата галерия на Дружеството на пловдивските художници, която се намира на бул. "Цар Борис III Обединител" 153.  Изложбата ще продължи до 6 октомври 2024 г.  Сред 19-те картини са диптих "Дълбоко синьо" с..

публикувано на 20.09.24 в 14:49

Сигнал пее със симфоничен оркестър на Античния театър

Музикален концерт-спектакъл представя група Сигнал в Пловдив на Античния театър на 25 септември. За пръв път града под тепетата посреща рокаджиите заедно с над 40 музиканти. На сцената групата ще си партнира със симфоничен оркестър от Филхармония Враца.   Шоуто носи името „СИГНАЛ Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата...

публикувано на 20.09.24 в 13:12

Съвременно изкуство дава вдъхновение за студентите

В Пловдив през август и септември се провежда Биенале на съвременното изкуство- Пловдив 2024, с куратор Мария Аргирова , организирано от фондация "Изкуство през вековете".  Освен изложбите, се проведе богата програма от съпътстващи събития. Участваха 80 автори от България и чужбина, с близо 150 творби. Творбите бяха разположени през..

публикувано на 20.09.24 в 09:54

"Портретът на Дориан Грей" на "Сцена на кръстопът"

„Портретът на Дориан Грей“ по Оскар Уайлд е заглавието в афиша на предпоследния ден в  28-то издание на фестивала „Сцена на кръстопът“.   Представя го Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово. Режисьор  е Веселка Кунчева, сценография и костюми – Мариета Голомехова, за които спектакълът е удостоен с Награда Аскеер 24. В Камерна зала..

публикувано на 20.09.24 в 08:18