Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия и САЩ контролират ядрения риск, но той расте

„Необичайно обичайна“ реакция ли е решението на Русия да разположи тактически ядрени оръжия в Беларус? Ескалира ли напрежението във връзка с войната в Украйна след нарасналите доставки на западни оръжия за Киев? Има ли оръжеен шантаж и нужно ли е стратегическо възпиране? 

Разговорът по темата  е с дипломата от кариерата Любомир Кючуков,  директор на Института  за икономика и международни отношения

Според него ескалацията е налице, това  е следваща брънка в спиралата на конфронтацията, което е доказателство, че политиката е способна да опровергае физиката, след като миналата седмица Обединеното кралство обяви, че ще достави на Украйна снаряди с обеднен уран.

Така "ако във физиката на всяко действие има равна сила по противодействие, то в в условията на война, обратното действие е по- силно"

И Русия и САЩ се оптиват да държат под контрол ядрения риск, което неозначава, че този риск не нарства постоянно, отбеляза експертът. По думите му досега войната е била относително ниско технологична, но вече е сблъсък на все по - съвременни и все по- разрушителни оръжия и от двете страни.

Любомир Кючуков смята за изключително опасен фактът, че вече в мисленето си пресичаме линията на допустимост на ядрен сблъсък, както това стана и с мисленето за войната, която също беше "немислима".

Според него и двете страни говорят за победа и изключват преговори и дори примирие. Боя се, че ще изконсумираме всички негативи на продължителната война, преди евентуално да се търси съгласие за край на конфликта.

Европа и НАТО  са част от конфликта, но не и от войната, но границата все повече изтънява, каза още в разговора Любомир Кючуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планове с неизвестен край (част 2)

В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..

публикувано на 30.12.24 в 10:49

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56