Ново медицинско проучване свързано с пост-KОВИД и Синдрома на хроничната умора започва в страната. То се организира от Медицински университет - Пловдив с участието на отдел „Имунология“ на .Националния център по заразни и паразитни болести. Основната цел на проекта е да се проучат комплекс от биомаркери (лабораторни показатели), свързани с изясняване на причините на пост-КОВИД и синдрома на хроничната умора и тяхната диагностика и мониториране.
Това ще спомогне да се развият медицинските знания за тези заболявания и да се подобри тяхната диагностика и мониторинг на лечението, разказа за програма "Точно днес" проф. д-р Христо Тасков от катедрата по микробиология и имунология в Медицинския университет в Пловдив.
Целта на екипа от различни специалисти е да се намерят нови възможности за диагностициране и проследяване на горните състояния и връзката между тях след пандемията. В проучването ще бъдат включени лица имащи симптоми на пост-ковид или синдрома на хронична умора. Подборът на участниците ще е на случаен принцип, като ще бъдат включени мъже и жени на възраст между 18 и 65години. В проучването ще бъдат включени 100 лица с пост-КОВИД и 100 лица със Синдрома на хроничната умора. От проучването ще бъдат изключени бременни жени, кърмачки и лица с имунен дефицит, диабет, системни автоимунни и алергични заболявания, нервно-дегенеративни и психични заболявания и др.
Пост-COVID се проявява със следните най-чести симптоми, продължаващи повече от 4 месеца: силна умора, възпрепятстване за участие в ежедневни дейности, белодробни и сърдечни симптоми (затруднено дишане, суха кашлица и др.), неврологични симптоми (затруднено мислене или концентрация, понякога наричано „мозъчна мъгла“, главоболие, проблеми със съня, депресия или тревожност и др.); храносмилателни симптоми (диария, стомашни болки и др.)
Синдромът на хроничната умора се проявява със следните основни симптоми, продължаващи повече от 6 месеца: силна умора, възпрепятстване за участие в ежедневни дейности, неразположение след физически, умствени или емоционални усилия, некачествен сън.
Интервюто с проф. Христо Тасков е в прикачения звуков файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..