„В България няма да научим при сега съществуващите условия колко от нас са гласували. Тоест – в абсолютно цифри ще научим, но не и в процент, заради избирателните списъци. Имаме всички основания да считаме, че над 50% от нас сме гласували. В този смисъл – не стоим добре, но и не стоим толкова зле“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Румяна Дечева, изборен експерт и представител на Европейската асоциация за защита на човешките права, наблюдател на изборите.
Тя коментира и опашките от членове на СИК, които продължават да чакат тази сутрин на опашки в Районните избирателни комисии. Според нея това е тъжно, но очаквано.
„Това, което наблюдаваме днес, беше очаквано. Много е тъжно, че едни наши сънародници продължават да чакат някъде, заради лошите решения на едни политици“, обясни Дечева.
Изборният експерт подчерта, че в обществото не е проведен приличен дебат между експертна общност, между тези, които през годините са организирали изборите и гражданите, които да кажат как искат да гласуват.
„Ако искахме да се връщат по някакъв начин хартиите, то трябваше да се върне по начин, който няма да създаде този безобразен хаос, за една страна, която е член на ЕС – където в една и съща секция, по едно и също време, се гласува на машина и с хартия, едното се изключва, другото се включва“, коментира още Децчева.
Тя подчерта, че на машините, с които се гласува на изборите на 2 април, е отнета основната функционалност – да записват, да регистрират подадения глас и да отпечатват разписки.
„Тези машини, които ние използвахме, са произведени за да разпечатват разписки, с различна хартия. Не беше дадено технологичното време от законодателя, предишното Народно събрание, не беше даде възможност производителят на тези машини да каже - може ли да се промени хартията. Направен беше тест и други неща, но при краткото време това не може да бъде качествена дейност. Не може някой на бързо да реши и да промени толкова същностно функционалността на една машина, за да произвежда тя нещо, което е хрумнало на хора, които са си вдигнали ръката в НС и са направили промени, но без да имат технологични компетенции“, каза още Румяна Дечева.
Цялото интервю с Румяна Дечева можете да чуете в звуковия файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...