ЦИК ще обяви окончателните резултати от парламентарните избори на 6 април. В момента се извършва повторно въвеждане на данните от протоколите на СИК и се анализират несъответствията, в резултат на което се актуализират сумарните данни. Имената на депутатите в 49-ото Народно събрание се очаква да станат известни до 9 април, според законовия срок.
Говорим за поуките от смесеното гласуване, за грешките и организацията със Стоил Цицелков, член на обществения съвет към ЦИК и международен изборен наблюдател.
Цицелков открои, че българите сме в ситуация, в която искаме промяна и ново стабилно правителство, но излизаме и гласуваме за същите партии, за които гласувахме и миналия път.
"С промените в изборните правила, които партиите силово наложиха, без да има широко обсъждане - те промениха Изборния кодекс, така че техните интереси да бъдат защитени. Върнаха хартиите, но и това не промени нагласата за гласуване", каза експертът. По думите му у нас вече има една голяма партия "Не подкрепям никого" от 108 000 човека, която щеше да влезе в парламента с 12 депутати.
"80 000 гласували повече на този вот е маргинална бройка, на фона на милионите гласоподаватели, които не са отишли да гласуват", смята Цицелков. Според него е разрушено сериозно доверието към изборния процес.
"Партиите нямат доверие и към самите им представители по места, възложиха видеонаблюдение над техните представители, за сметка на бюджета. Това води към недоверие от обикновения човек към изборите и към политическата система", смята Стоил Цицелков. Той допълни, че се надява това да са последните избори, защото има шанс да счупим и рекордите на Италия, и да станем световни рекордьори по чести избори.
"Освен изключително усложнен изборен процес, имаме и много усложнени протоколи", заяви Стоил Цицелков. Той допълни, че наблюдателите от СЧИ са констатирали, че грешките стават от преумора на хората, ангажирани над 24 часа, във времето на вота.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..