Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът е по - важен от правителството

Проф. Ганчо Ганчев: Българската икономика не е в криза. Въпреки липсата на правителство, българската икономика е достатъчно жизнеспособна и продължава да генерира някакъв растеж.

Приемането на бюджета е необходимо условие да може да функционира държавата. На този етап бюджетът е по - важен от правителството. 

В това е категоричен макроикономистът проф. Ганчо Ганчев. Пред Радио Пловдив той посочи, че винаги съществува опасност да се приме надут бюджет с голям дефицит. 

Всичко зависи от това в каква степен политическите сили ще заемат отговорна позиция. Важно е как ще подходят те към разглеждането на бюджет, който ще предложи служебното правителство.

Ако бюджетът бъде разработен от служебното правителство, много ще зависи каква база за дискусии ще представи това правителство. Пролемът е породен от специфичтана ситуация, в която се намираме, каза проф. Ганчев. 

Информацията от служебното правителство е разнопосочна, отбеляза макроикономистът.

Според него има риск от популистко поведение на политическите партии. Другият риск е ставащото в световната икономика, включително войната в Украйна.

Бизнесът, синдикатите и правителството за бюджета

По някои въпроси бизнесът и синдикатите са на едно и също мнение - примерно да имаме ясна макроикономическа рамка, ясна рамка на бюджета.

Но се разминават диаметрално по много други конкретни въпроси като социални разходи, минимална работна заплата.

Задачата на правителството е да намери баланс. Но за да намери такъв баланс, то трябва да бъде стабилно, да има ясни цели за развитието на икономиката и ясни позиции по стратегически въпроси като нар. присъединяването към еврозоната.

Много е важно какво ще бъде това правителство, ако изобщо бъде съставено.

Социалната насоченост на бюджета

Всички политики в бюджета са въпрос на конкретни сметки. Рамката е зададена от МВФ, ЕС и се правят изчисления при какво равнище на разходи, включително социални, в бюджета ще има баланс.

Несоциалните разходи, като например субсидиите за бизнеса, свързани с електроенергията, трябва да се съкратят, смята макроикономистът. 

Трява да се помага само на този бизнес, който реално има нужда, и който поема някакви ангажименти да не повишава цените.

Защото ние ги компенсираме за високата цена на тока, а бизнесът продължава да си вдига цените, които се стоварват върху нас.

Безусловното раздаване на пари на калпак е вредно!

Липсата на нормално правителство е пречка и създава проблеми. Но, от друга страна се оказа, че въпреки липсата на правителство, българската икономика е достатъчно жизнеспособна и продължава да генерира някакъв растеж.

Не сме в криза. Българската икономика не е в криза. Да, много неща губим от това, че липсва редовно правителство, но криза няма, категоричен е проф. Ганчо Ганчев.

На този етап е добре да възстановим ДДС 20%, за да стабилизираме приходите в бюджета.

Остава обаче въпросът за необходимостта от системна данъчна реформа. Тя може да се направи от стабилно правителство.

Затова на тази фаза не е много удачно да правим данъчна реформа. 

В звуковия файл е интервюто на Неда Велкова с проф. Ганчо Ганчев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30