Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици посетиха Музея на авиацията в празничния ден

Снимка: Радио Пловдив, Димитър Владимиров

С изложба, посветена на българските космически прибори „Люлин“, летели в Космоса  и доклади на учени от Института за космически изследвания към Българската академия на науките започна празничната програма, посветена на международния ден на космонавтиката  в Музея на авиацията в Крумово. 

От сутринта там идват много студенти, ученици и семейства от цялата страна. Най- атрактивен обаче е моно-жироскоп, в който всеки може да тества пространствената си ориентация с разнопосочни движения по три оси.  Уредът е предоставен безплатно от Руслан Терзиев.

Макет на един от космическите прибори „Люлин“ може да се види в екзпозицията на Музея на авиацията в Крумово. Представлява алуминиева кутийка с размера на цигарен кутия, тежи  150 грама и е подготвен специално за полет на изследователски колектив с българско участие, каза при откриването на изложбата проф. Цветан Дачев от Института за космически  изследвания и технологии към БАН.

Един от дозиметрите, които произвежда нашата секция, в момента лети около Марс. Изстрелян е 2016-та година. От 2018-та е в орбита и през това време, с изключение на една година, приборът си работи и дава уникални данни за величината на йонизиращата радиация, която е сред определящите фактори при планирането на пилотируеми полети, отбеляза  доц. д-р Росица Колева при представянето на доклада си озаглавен „Ще пътуваме ли до Марс?“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Средната заплата в Пловдив е с над 16% по- ниска от СРЗ за страната

Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..

публикувано на 17.02.25 в 16:53

Пак ще търсят концесионер на летище "Пловдив"

Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..

публикувано на 17.02.25 в 14:35

Случайността спря две телефонни измами в Стамболийски

Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...

публикувано на 17.02.25 в 13:57

С 600 000 лева община Сопот подмени уличното осветление

Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..

публикувано на 17.02.25 в 13:21

Директорът на пловдивската пожарна стана пожарникар на годината

Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си  професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия.  Освен горските, в..

публикувано на 17.02.25 в 12:31