Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четящите хора увличат още четящи

"Ние сме народ, който преди да е имал държавност, е имал читалища, знаел е колко е важно да развиваме книжовността си. А книгата, писаното слово, пази човешкото знание и традициите. Тя ни съхранява, съхранява нашите ценности". Това заяви председателят на УС на Асоциация Българска книга Десислава Алексиева в навечерието на Световния ден на Книгата и авторското право - 23 април.

По думите й, данъкът върху книгите е данък върху грамотността.

 "Той влияе на броя книги, които могат да бъдат закупени, а броят на книгите влияе върху нивата на грамотността.  Колкото повече книги има в едно домакинство, толкова по-голяма е вероятността не децата да бъдат само по-четящи, а икономически проспериращи".

Алексиева бе категорична, че децата, на които им се чете, в първите три години от живота си получават с  около 30 млн думи повече, а това е богатство и то не само - езиково. 

"През последните 12 години с променлив успех у нас се отделят максимум 2 млн лв. годишно за обновяване на библиотечните фондове. Стандартите на ЮНЕСКО са за финансиране на книги всяка година  всяко населено място и за всеки човек и отнесено към наши условия, това означава, че трябва да се отделят 12 млн лева годишно, което е пренебрежимо малка сума в рамките на държавния бюджет. Нова е гарантирана дългосрочна възвращаемост".  

Българите напоследък четат все повече родни автори на литература, подчерта Алексиева.

Независимо че ние все повече четем в интернет и го използваме като продължение на нашия мозък и не се стараем да запаметяваме информацията, която намираме в дигиталното пространство, книгите ще продължат да съществуват, защото стимулират паметта и фантазията.

Алексиева е вкатегорична, че четящите хора увличат след себе си още четящи.

Повече - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12

Антон Баев и приятели с литературно четене за татковците

Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“.   Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..

публикувано на 17.01.25 в 06:25

ПУ учредява награда в памет на проф. Куцаров

Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов".  Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..

публикувано на 17.01.25 в 06:18

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..

публикувано на 16.01.25 в 07:01