Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правителството е задача на политиците, те да я решат

"Положението след консултациите е като преди консултациите, само че след консултациите". С тази перифраза на български футболен класик политическият анализатор Георги Харизанов обобщи срещите на президента с парламентарните политически сили преди връчването на мандат за съставяне на правителство. 

Той обаче посочи, че обстановката видимо се нормализира и това видимо успокоява обществото. 

Харизанов изтъкна раздразнението си от това, че всички партии казват "Трябва да има правителство". Той сравни това послание с изявленията на участничките в конкурсите за красота - "Моята цел ще бъде да има световен мир."

Това е пожелание, което звучи добре, но не води до нищо и не може да бъде изпълнено, коментира Харизанов. 

Какво значи "Трябва да има правителство"? 

Че трябва, трябва! За това има широк обществен консенсус, по последни социологически данни около 65% от българските граждани са за това. Но някой трябва да го направи!

Политиците не са в състояние да казват "Трябва да има правителство". Те са приели ангажимента и са сключили обществен договор със своите избиратели да го направят!

Всяка една партия във фундамента й и формулировката за политическа партия е "сбор от съмишленици, които са обединени от идеи и искат да реализират тези идеи чрез управление." Това е в генезиса, в създаването на всяка една партия. 

Така че, моите уважения към всички политици и към техните избиратели - до един, но овластените и тези, на които е възложено да представляват българските граждани да казват, че "трябва да има правителство" е "леко" несериозно, категоричен е Георги Харизанов.

Трябва те да кажат как да стане то и трябва всяка една партия да каже "ние ще подкрепим такова и такова правителство" и те могат да разчитат на нашите гласове в зала.

Експертно с първия мандат, малцинствено с втория мандат, ширококоалиционно с третия мандат ... или каквото и да било. 

Трябва не е отговор! Това е задача и политиците са тези, които трябва да я решат. Не трябва просто да я повтарят.

Положителните неща:

Нормализирането или по - скоро възстановяването на диалога между Борисов и Радев. Това безспорно е добър знак и добър сигнал, сямта Харизанов. 

Той определи като изключително адекватно и изказването на Христо Иванов, който каза на президента, че трябва да е наясно с отговорността си и това, че е господар на времето. Както и, че времето, което се дава на политическите партии, трябва да има своята добавена стойност - да донесе резултат, най - вече за обществото. 

Притеснително е обаче, че сега пак се говори за приемане на бюджет на всяка цена, без никаква яснота кой ще го изпълнява.

Абсурдно е в средата на годината държавата да няма бюджет. При абсолютно положителен сценарии общините биха могли да имат бюджет през август - септември. Те могат да приемат бюджетите си два месеца след държавния. Това е абсурдна ситуация.

Но, много по - важно е кой ще носи отговорността за бюджета и кой ще го изпълнява!

Затова, според анализатора, призивът "Дайте ни време да гласуваме някакъв бюджет всички ние, неясно под каква форма, неясно с какви предложения, неясно с каква философия" е силно притеснителен, изхождайки от опита миналата година. 

Много адекватна е заявката на ГЕРБ, че няма да подкрепят бюджет, който не е внесен от редовно правителство, заяви Георги Харизонав. Той е категоричен, че трябва да бъде намерен консенсус.

Борисов правилно казва, че е време за ясни отговори, каза още анализаторът. И припомни, че заявката на ГЕРБ е била ясна още отпреди изборите - да търсят подкрепа за първия мандат.

Според Георги Харизанов най - устойчивият вариант на правителство е именно между първите две формации в парламента ГЕРБ-СДС и Продължаваме промяната-Демократична България.

Другите варианти са "сбирщина от противоречащи си политически проекти".

Интервюто на Емил Костов с Георги Харизанов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39