Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

IT секторът постепенно спира да наема работещи

Надя Василева, председател на БКЗ
Снимка: digitalk.bg

Въпреки относително доброто представяне на българската икономика, работодателите са по-скоро предпазливи в прогнозите си за наемане на нови служители в следващите шест месеца.

Остава и старият проблем - недостиг на хора с добра квалификация в серия развиващи се дейности. Това отчита в анализа си Българската конфедерация по заетостта. Говорим с председателя на организацията Надя Василева

"Много голям процент е този на несигурност, 18 % от респондентите не са сигурни какво ги чака в следващите шест месеци", каза Надя Василева. Тя допълни, че традиционно най - силният сектор е информационни технологии, като са забелязали сериозен спад при работодателите, които очакват да наемат работещи в този сектор

"Този сектор е фокусиран в София, докато за Варна и Бургас има по-добри очаквания, от гледна точка, че се очаква летния сезон", подчерта още Василева. Тя допълни още: "След информационните технологии, на второ място е сектор производство, което е предимно в региона на Пловдив. Тук в Пловдив също има IT компании,  но при този сектор работодателите не са оптимисти. Добивната промишленост също бележи спад, това е защото има изисквания ЕС за зелената енергия. И прогнозата е, че част от компаниите ще освобождават още хора."

"Хората чисто физически са недостатъчни, няма избор на хора, които да запълнят отворените работни места", каза Василева. Тя смята, че демографски няма как да обърнем тази тенденция, но остава на първо място по-бързата автоматизация и навлизане на технологиите в производството. 

"Второто нещо е да има бърза преквалификация на работещите", подчерта експертът. Тя очаква да има турбуленция във финансовия сектор.

"Третото нещо е въвличането на хора от неактивните групи, които са доста в България, у нас едва 47 000 са работещите пенсионери в България, което не е нормално и няма как да ги пренебрегваме, заяви Надя Василева. По думите й груба грешка е работодателите да не назначават такива хора, а трябва им предоставят почасова работа.

"Четвъртата мярка фиксира, че няма да минем без внос на персонал, да речем от Азия", смята Надя Василева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Днес българите не могат да се съединят около лъжи

Точно днес честваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румели. Специален момент от историята ни, който ни дава повод да се замислим – къде сме днес и защо сме толкова разделени като общесво? В студиото на Радио Пловдив писателят и историк Йордан Велчев и известният художник Иван Тотев подчертаха, че големият въпрос..

публикувано на 06.09.24 в 10:51

Не можем да живеем добре, ако не работим за националния интерес

„Нито един от нас не може да живее добре и щастливо, ако не работим за общия национален интерес на България“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Стоянов, президент на България в периода 1997 – 2002 г. Според него българите трябва да имат самочувствие и да се измъкнат от дребнавите ситуации, в които попадаме толкова често..

публикувано на 06.09.24 в 09:10

Енергията на ЕСК трябва да продължи с акцент върху децата

Точно на 5 септември пред 10 години започна тази пловдивската приказка - Европейска столица на културата, а д-р Марияна Чолакова е един от най- отдадените на каузата и премина през целия нелек път на кандидатстването и реализацията на проекта. Пловдив отбелязва 10 години от обявяването си за ЕСК Днес тя припомни хората, с чиято енергия се роди..

публикувано на 05.09.24 в 11:16

24 часовият ни ритъм ни определя като южняци с балансиран режим

Много спим, малко работим, така на пръв поглед изглежда изводът от изследването "Бюджет н авремето", който НСИ оповести.  Оказва се, че населението на страната отделя за сън, хранене и други лични грижи средно по 12 часа и 28 минути от денонощието. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения - 5 часа и 28 минути, за свободно време и..

публикувано на 05.09.24 в 10:50

Скептични сме за резултата от конкурсите за школски директори

Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част. "Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10..

публикувано на 05.09.24 в 10:34