„Най-първата стъпка в ненасилието е да култивираме в нашето ежедневие, между нас си, истинност, смирение, толерантност, любяща доброта"
Махатма Ганди
От 18:00 часа, тази вечер, в Градска художествена галерия - Пловдив, се открива изложбата „Ахимса: ненасилието“, в която участват някои от най-именитите български художници и скулптори. Около 40 са творбите, които ще могат да се видят. Организатори на събитието са Градска художествена галерия и Индологическа фондация „Изток-Запад“, с подкрепата на посолството на Република Индия у нас.
Изложбата представлява етап на естествено развитие и надграждане на изложбата “Махатма Ганди: Сила на истината” (2019 г.), посветена на 150-годишнината от рождението на Ганди. През 2007 година, ООН обявява 2 октомври – деня на рождението на Махатма Ганди – за Международен ден на ненасилието. Именно на този световен ден беше посветено първото издание на изложбата, което се състоя в Плевен през октомври миналата година. Настоящата изложба е инициирана от скулптора проф. Емил Попов, художника проф. Станислав Памукчиев и индолога Йорданка Боянова.
„Всъщност, можем да говорим, че нашата изложба е солният поход на именити български художници в защита на доброто, в защита на правдата“, споделя проф. Станислав Памукчиев.
Двайсет и три дневният „Поход на солта“ е най-силната кампания на Ганди, срещу британското управление. Тя вдъхновява милиони индийци да се включат в акцията му за гражданско неподчинение и получава световен отзвук. Това се случва през 1930 година. По това време, в съответствие с британски закон за солта от 1882 година, колониалното правителство изисква от всички индийци да купуват сол от британците и да плащат данък върху солта, вместо да произвеждат собствена такава.
Представянето на експозицията „Ахимса: ненасилието“, ще продължи до 14 май.
Част от експозицията са нейните програмни винили и филми, които документално създават контекста на изложбата. Те следват принципа за ахимса, а именно, с образ и послания на Махатма Ганди, с колаж от портрети на лидери – последователи, съратници, съмишленици на концепцията на Ганди за ненасилието и винил с техни мисли, а също със стихове по темата от Борис Христов и Константин Павлов. Специфичен акцент в изложбата е поставен върху ненасилието към деца.
Основната част от експозицията и темата за ненасилието представят творбите на Валентин Старчев, Георги Чапкънов, Павел Койчев, Светлин Русев, Емил Попов, Станислав Памукчиев, Иван Русев, Иван Славов, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Ангел Станев, Стоян Дечев, Милко Божков, Любен Гайдаров, Стоимен Марков, Кирил Мескин, Валентин Господинов, Камен Цветков, Цветослав Христов, Иван Кънчев, Веселин Начев, Иван Милушев, Любен Генов, Надежда Кутева, Рашо Митев, Свилен Блажев, Хари Атанасов, Цанко Цанков, Мартиан Табаков, Мартин Трифонов, Нина Русева, Павлин Радевски, Пламен Моневски. Със свои произведения са представени също Нагджи Пател (Индия), Зиятин Нуриев (Турция), Благица Здравковска и Ристо Станковски (Северна Македония).
Проф. Станислав Памукчиев е гост в предаването "Вход свободен".
Чуйте още, в прикачения файл.
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..