След като противопоставянето на „Възраждане“, ДБ и Явор Божанков в НС отчете непрестижни върхове на арогантност и пошло красноречие, рязко контрастиращи на внезапно умиротворения диалог между доскорошните антагонисти в управлението на държавата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ само преди ден, се стигна до непредвидена почивка за уталожване на страстите. Затруднени ли са изследователите на езика да догонват промените в политически и медиен контекст – събеседник – проф. Андреана Ефтимова - автор на книгата „Двойнственият език в медиите – език на политическата коректност срещу езика на омразата“.
"Словесният дуел в Парламента се проведе с морализаторски маски. Осъществи се поговорката "крадецът вика дръжте крадеца", тъй като вербалната саморазправа на опонентите протече, докато те непрекъснато отправяха призиви към председателя на НС да наложи санкции, говореха непрекъснато, че нещата минават на махленско ниво, че така политика не се прави и че е необходимо да се поддържа почтен тон в Парламента. Въпреки всичко те успяха да произнесат всички елементи от речта на омразата". Това заяви проф. Андреана Ефтимова.По думите й, така политиците са успели да отправят важно послание на българските граждани, което е свързано със собственото им недоверие, че правилата ще бъдат приложени, че някой следи за това и няма да се стигне до вербална саморазправа.
Различното в рамките на настоящия Парламент е, че обидите вече не са директни, а вербалната саморазправа преминава през морализаторски дискурс. Обидите са скрити зад алегории и иносказателно речево поведение.
"Обида и то много по-тежка, може да се нанесе и с помощта на реторически похвати и инструменти, без да се използват тежки думи. Би могло така да се облече обидата, че тя да изглежда на пръв поглед невинна".
Проф. Ефтимова призова гражданите да бъдат особено чувствителни към този реторически пласт на обидата, която може да е така "облечена", че да изглежда невинна на пръв поглед и да не е явна, а добре маскирана.
"Една от функциите на езика е понякога да прикрива реални отношения. Така едни хора в кулоарите на Парламента могат да си говорят съвсем приятелски, а в залата да заемат ролята на опоненти, за да печелят твърдия електорат. Предпочитам това речево поведение да го схващам като роля, като предварително обмислен сценарий за постигане на цели с езиковите инструменти".
Интервюто - звуковия файл:
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5 %..
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..