Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данъчната реформа на КНСБ няма да стабилизира икономиката

Визията на КНСБ за данъчна реформа не е ефективна мярка за стабилизиране на икономиката. Това заяви финансовият експерт Любомир Дацов пред Радио Пловдив по повод предложението на синдиката ДДС да се намали до 15%, да се увеличи данъка върху доходите на физически и юредически лица до 15%, както и да бъде въведен необлагаем минимум равен на минималната заплата.

Дацов подчерта, че икономиката е логична наука и състоянието, в което се намира в момента е следствие не на икономически решения, а на политически.

„Дефицитът съществува заради взети политически решения. Няма икономически проблем за да се стигне до него, т.е. не е криза да има спад, проблем с безработицата.

Затова той трябва да бъде решен с носенето на политическа отговорност. Правейки бюджета министерството на финансите каза: вижте какво направихте последните 2 години,  сглобявайки и приемайки закони, това резултира в този бюджет.

Инфлацията произтича от две посоки -  не достатъчно предлагане на определен вид стоки или ако има предлагане на тези стоки, то те се произвеждат скъпо, т.е. не е достатъчно ефективно спрямо това, което хората очакват и другото нещо е, че има прекалено високото търсене. Търсенето не е следствие на нямане на доходи, а на прекалено много пари (било в населението, било във фирмите)“, коментира Дацов.

Според него ако трябва да се прави нещо, то трябва да е в посока стимулиране на бизнеса да произвежда повече и охлаждане на търсенето. Финансовият експерт подчерта, че в предложението на КНСБ в обратната посока, т.е. да удари инвестициите, тези, които могат да предложат стоки и да поддържа високото търсене.

„Така ще се запази високата инфлация и едновременно няма да се реши нито един проблем. Работещият вариант е еднократно вдигане на ДДС, защото то ще действа 6 месеца.

Така ще се получи ефектът на охлаждане на икономиката на търсенето заради вдигането на цените, което от своя страна ще намали инфлацията, ще вкара пари в бюджета за намаляване на дефицита и след 6 месеца няма да има отново структурен проблем, който засяга масова икономиката.

Трябва да се отменят и лобистките ставки, които бяха въведени последните 2 години и са част от причината да има по-ниски приходи в бюджета.

Вдигането на ДДС на 22% има висока политическа цена и балансирана икономическа. След като проблема е следствие на политическите, а не на икономическите решения, значи политиците трябва да платят тази цена“, заключи Дацов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39