Дацов подчерта, че икономиката е логична наука и състоянието, в което се намира в момента е следствие не на икономически решения, а на политически.
„Дефицитът съществува заради взети политически решения. Няма икономически проблем за да се стигне до него, т.е. не е криза да има спад, проблем с безработицата.
Затова той трябва да бъде решен с носенето на политическа отговорност. Правейки бюджета министерството на финансите каза: вижте какво направихте последните 2 години, сглобявайки и приемайки закони, това резултира в този бюджет.
Инфлацията произтича от две посоки - не достатъчно предлагане на определен вид стоки или ако има предлагане на тези стоки, то те се произвеждат скъпо, т.е. не е достатъчно ефективно спрямо това, което хората очакват и другото нещо е, че има прекалено високото търсене. Търсенето не е следствие на нямане на доходи, а на прекалено много пари (било в населението, било във фирмите)“, коментира Дацов.
Според него ако трябва да се прави нещо, то трябва да е в посока стимулиране на бизнеса да произвежда повече и охлаждане на търсенето. Финансовият експерт подчерта, че в предложението на КНСБ в обратната посока, т.е. да удари инвестициите, тези, които могат да предложат стоки и да поддържа високото търсене.
„Така ще се запази високата инфлация и едновременно няма да се реши нито един проблем. Работещият вариант е еднократно вдигане на ДДС, защото то ще действа 6 месеца.
Така ще се получи ефектът на охлаждане на икономиката на търсенето заради вдигането на цените, което от своя страна ще намали инфлацията, ще вкара пари в бюджета за намаляване на дефицита и след 6 месеца няма да има отново структурен проблем, който засяга масова икономиката.
Трябва да се отменят и лобистките ставки, които бяха въведени последните 2 години и са част от причината да има по-ниски приходи в бюджета.
Вдигането на ДДС на 22% има висока политическа цена и балансирана икономическа. След като проблема е следствие на политическите, а не на икономическите решения, значи политиците трябва да платят тази цена“, заключи Дацов.
Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така управителят на "Напоителни системи" - клон Марица Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..