Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надзирателите искат промяна в режима на работа и заплатите

4
Служители на затвора в Пловдив
Снимка: БТА

На 12 май предстоят ефективни протести на служителите в затворите в цялата страна. Организатор е Синдикатът на служителите в затворите в България, а сред основните причини са работното време и условията на труд.

Надзирателите са недоволни от преминаването изцяло на 12-часов режим на работа, вместо досегашния смесен режим, включващ 12 и 24-часови дежурства. Това поражда напрежение в служителите и увеличава стреса на работното им място. Нарушава се и нивото на сигурност в местата за лишаване от свобода, тъй като все повече служители напускат работа. Постовете в затворите не могат да бъдат покрити, тъй като се работи  под санитарния минимум.

Синдикатът се обявява срещу зачестяващите случаи на агресия, насочена срещу персонала в затворите. Протестът е и срещу строгите мерки за икономии на всяка цена.

Протестите ще бъдат подновени, ако до 10 май министърът на правосъдието не покани на среща представители на синдиката, за да обсъдят проблемите в сектора.

Пред Радио Пловдив Юрий Корнов, председател на Дружеството на синдикатите на служителите в ареста в Пловдив, припомни, че реформа в сектора се прави от една година, но се оказва, че тя е неуспешна.

Вярно е, че извънредният труд падна драстично, но за сметка на отговорността и отпуските на надзирателите, както и по - големи разходи за път и невъзможност да се отърсят от стреса, напрежението и умората на работното място. 

Физически и психически няма как да си починат, заяви Корнов. 

Той описа работния режим на служителите:

Сега работим на дневна 12-часова смяна, на другия ден нощна 12-часова смяна и три дена - 72 часа, трябва да почиваме.

Но, в месеца 12-часовите смени не могат да покрият нормата от часове труд, който трябва да бъде положен. Затова идваме извънредно между тези наряди, за да покриваме нужната норма, обясни синдикалистът.

Той припомни, че целта на реформата в сектора е била изцяло да се премахне извънредният труд. Това обаче е станало само в затворите и арестите, а на служителите в МВР се заплаща извънреден труд.

На много места напрежението нарастна дотам, че служителите започнаха да напускат работа. 

Над 50 човека са напуснали само през първите три месеца на тази година. Назначени са 35 нови служители, които обаче трябва да минат обучение. Те ще могат да работят пълноценно поне след една година, коментира служителят в пловдивския арест.

Има места с огромен недостиг на служители - например при нужда от 19 служители, застъпват 17. Това води до много слаба охрана в затворите и арестите. А задържаните там виждат много добре този дефицит и натрупаната умора у служителите.

Няма да е късно моментът, когато те ще се опитат да избягат, предупреди Юрий Корнов. 

Искаме увеличение на заплатите с 20 %, както в МВР, подчерта Корнов.

Той припомни, че миналата година е имало едно увеличение на заплатите, но със 125 лева, вместо обещатните 300 лева. Оказа се, че инфлацията ги е изяла, обобщи пловдивчанинът.

На 12-ти излизаме по места заедно служители от арести и затвори. Ние вероятно ще се съберем пред Пловдивския затвор. След това до 10 дни ще обявим датата на националния протест в София, обясни синдикалистът.

Интервюто на Емил Костов с Юрий Корнов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30