Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панаирът има всички шансове за статут на културен паметник

| обновено на 05.05.23 в 16:52

Има всички шансове "Международен панаир" - Пловдив да получи статут на недивижима културна ценност, каза в предаването "Ден след ден"  арх. Красимир Тодоров. Бившият директор на Националния институт за недвижимо културно наследство коментира предложението, което бе отправено до министъра на културата от депутати и общински съветници от ДБ  в опит да спрат евентуалното жилищно застрояване върху терена на изложението.

Експертът разясни стъпките, които трябва да се извървят. Предложението до НИНКН може да се подаде от всеки гражданин или организация. Прави се проучване от специалистите на института и ако то е положително, директорът го подава към Министреството на културата, където на свой ред експерти правят оценка. При положително становище и от тях, министърът издава окончателна заповед.  

Въпреки че е критичен към бавното администриране и на практика двойно оцняване на обектите, арх. Тодоров смята, че при добра координация между двата екипа процедурата може да отнеме няколко месеца. Но, както той уточни, в нормативната уредба крайни срокове за проучванията няма, защото практически това е един научно - изследователски процес.

Колкото до съдържателното определяне на стойността на един обект, то тя може да е на база на архитектура, градоустройство, етнография, история, или пък да е комплексна. 

Ако бъде даден статут на културна ценност, тя дава защита на обекта със специално описан режим за опазване, който определя коя намеса е допустима и коя не.

Като пловдивчанин и специалист, Красимир Тодоров заяви, че Международният панаир е символ не само на Пловдив, но и на България и трябва да бъде запазен.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще върна адвокатурата в обществения живот на Пловдив

Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..

публикувано на 27.01.25 в 15:52

Вече няма толкова големи задръствания в Пловдив

В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..

публикувано на 27.01.25 в 15:45

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35