Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шансове за редовно правителство все още има

Шансовете за съставяне на правителство в рамките на 49-то НС намаляха наполовина за седмица, но все още ги има. Това коментира политологът доц. д-р Александър Христов от Център за анализи и кризисни комуникации в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

По думите му двете първи политически сили ГЕРБ – СДС и ПП – ДБ се стремят да направят, така че ако се стигне до коалиция между тях да загубят възможно най-малко. Той добави, че коалиране в името на преодоляването на кризата е форма на политическа зрялост.

„От всичко случило се досега ГЕРБ печели легитимация, измиване на очите. Видяхме, че случилото се през годините доведе до капсулирането им като политическа сила. Да, те имат голям резултат, но но той е устойчив - нито се качва, нито пада“, каза доц.  Христов.

Според него няма умора в българските избиратели. Политиците обаче трябва да обърнат внимание върху фаталните пътни инциденти и сериозната обществена реакция, която предизвикват те.

По повод деня на Европа и това как тя се развива доц. Христов коментира, че Старият континент е свръх бюрократизиран и това създава отдалеченост и недоверие.

„Дълго живяхме  в мирни времена, войната ни се струваше абстракция и когато тя дойде оптимистично си казахме „бързо ще приключат нещата“, защото цяла Европа ще се мобилизира и ще застане срещу този агресор. Проблемите в съвременните войни обаче са доста по-дълбоки, те могат дълго време да протичат по начина, по който протича и тази война. Това ни отрезвява като общество.

Реакцията на Европа към войната отначало беше вяла, после стана достатъчно категорична. Не виждам особено влияние върху агресора от това, което правят европейските институции през изминалата повече от година. Това означава, че средствата за справянето трябва да бъдат доста по-различни“, каза доц. Христов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54