Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шансове за редовно правителство все още има

Шансовете за съставяне на правителство в рамките на 49-то НС намаляха наполовина за седмица, но все още ги има. Това коментира политологът доц. д-р Александър Христов от Център за анализи и кризисни комуникации в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

По думите му двете първи политически сили ГЕРБ – СДС и ПП – ДБ се стремят да направят, така че ако се стигне до коалиция между тях да загубят възможно най-малко. Той добави, че коалиране в името на преодоляването на кризата е форма на политическа зрялост.

„От всичко случило се досега ГЕРБ печели легитимация, измиване на очите. Видяхме, че случилото се през годините доведе до капсулирането им като политическа сила. Да, те имат голям резултат, но но той е устойчив - нито се качва, нито пада“, каза доц.  Христов.

Според него няма умора в българските избиратели. Политиците обаче трябва да обърнат внимание върху фаталните пътни инциденти и сериозната обществена реакция, която предизвикват те.

По повод деня на Европа и това как тя се развива доц. Христов коментира, че Старият континент е свръх бюрократизиран и това създава отдалеченост и недоверие.

„Дълго живяхме  в мирни времена, войната ни се струваше абстракция и когато тя дойде оптимистично си казахме „бързо ще приключат нещата“, защото цяла Европа ще се мобилизира и ще застане срещу този агресор. Проблемите в съвременните войни обаче са доста по-дълбоки, те могат дълго време да протичат по начина, по който протича и тази война. Това ни отрезвява като общество.

Реакцията на Европа към войната отначало беше вяла, после стана достатъчно категорична. Не виждам особено влияние върху агресора от това, което правят европейските институции през изминалата повече от година. Това означава, че средствата за справянето трябва да бъдат доста по-различни“, каза доц. Христов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39