Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите европейци - Кирил и Методий, първа част

| обновено на 17.05.23 в 10:54

„Великите европейци“ завършва с житията на Кирил и Методий и опит за докосване до духа и величието на светите солунски братя, „небесни покровители и застъпници пред Бога“ на цяла Европа. 

Първият покровител е Св. Бенедикт, а през 1980 папа Йоан-Павел II добавя Кирил и Методий. В апостолическото послание „За безпримерно достойнство“, той обяснява, че Европа близо 10 века е разделена между Източното и Западното течение в християнството. „Днес, когато…..се предприемат крачки за възстановяване пълнотата на общението между Изтока и Запада, провъзгласяването на светите Кирил и Методий за съпокровители на Европа напълно отговаря на знаменията на нашето време“ – пише Йоан-Павел II. Сто лета по-рано папа Лъв ХIII в енцикликата „Голямо задължение“ възхвалява светите братя като „апостоли на християнството в Източна Европа“ и казва, че Кирил и Методий водят „славянските народи от разруха към спасение“. 

1000 години преди това пък, през 880, с булата „Вашето усърдие“, папа Йоан VIII одобрява използването на славянския език в службите и назначава Методий за архиепископ на Моравия. За славянския език вече има азбука – глаголицата, както и преведени богослужебни книги. Те са дело на Кирил и Методий, благословени са от патриарх Фотий в Константинопол, а сега получават и признание от Рим. Това е пробив в триезичната догма, според която религиозните служби се водят само на три езика – еврейски, гръцки и латински. На пръв поглед, делото на Кирил и Методий се проваля след 20 години тежък труд, но то всъщност е какавида на красива пеперуда – учениците им още във вековете, считани за „тъмни“, дава нова светлина на милиони хора.

Да се разберем отначало - Кирил и Методий не са българи, не са създали „българската азбука“, а славянската, не са създали „кирилица“, а „глаголица“. Да, има интересна теория на Божидар Димитров, според която точно цар Борис I Кръстителят поръчва на Кирил и Методий да измислят азбуката и цялата тяхна история по-нататък е едва ли не режисирана от Плиска. Много хубава история, но твърде конспиративна и съвършено измислена от гледна точка на наличните информационни извори. В интерес на истината обаче, в тези информационни извори има пък толкова много пропуски и неясноти, те пораждат толкова много въпроси, че на тази база всеки може да си съчини каквото иска и да претендира поне за достоверност. 

А ето горе-долу как звучи стандартната история на светите братя Кирил и Методий, съобразена с два основни източника – житията на ученика им Климент Охридски и „Славянските апостоли“, папска енциклика на Йоан-Павел II от 1985. И така, Методий, с името Михаил, е роден в Солун между 815 – 820 година, а малкият му брат Кирил, роден Константин – през 827. Баща им, Леон или Лъв, е висши византийски чиновник, той е друнгарий – морска адмирал, и помощник стратег, тоест, втори човек след управителя на Солун. Майка им се казва Мария, семейството е известно и благочестиво. Двамата братя се отличават с голямо ученолюбие, смята се, че от малки знаят не само гръцки, а и славянски. Бащата умира рано, грижата поема чичо им Теоктист, който е логотет, тоест, премиер-министър и регент на невръстния император Михаил III. Не е ясно къде и как братята учат на млади години, но големият става управител на провинция, населена предимно със славяни, а после се замонашва под името Методий.

Константин, по-малкият брат, на 16 е студент в Магнаурска школа, където демонстрира гениалност и добива прозвището Философът. Свидетелства Климент Охридски: „Само за три месеца той изучи граматиката и се залови с другите науки: Омир и геометрията, при Лъв и Фотий изучи диалектиката и всички философски учения, към тях още риторика, аритметика, астрономия, музика и другите елински изкуства“. Чичо му го обича много, предлага му дъщеря си за жена и му обещава назначение за стратег, но Кирил отказва, не го влекат светските дела, тегли го към монашеството. За да остане в Константинопол, правят го свещеник, личен секретар на патриарха и библиотекар в „Света София“, но това е за малко – скоро той изчезва и го откриват чак след 6 месеца в манастира на Свещената планина при брат му. 

Преди това обаче Константин Философ е изпратен на първата си мисия при сарацините. Те обвиняват християните, че, вместо да поддържат идеята за единия Бог, го разделят на Отец, Син и Свети дух, като искат императорът да им прати мъдър човек, който да им разясни как може да става това. При сарацините има гонения на християни и мисията не е безопасна, но 24-годишният Константин е доста безцеремонен. Още с пристигането си той вижда на някои врати изрисувани гнусни демонски образи, а когато сарацините го питат знае ли какво е това, отговаря: „Виждам демонски образи и мисля, че вътре живеят християни, демоните стоят отвън, понеже не могат да живеят с тях. А където няма този знак отвън, там демоните спокойно живеят с обитателите вътре“. 

И още доста предизвикателства отправя той,ь така че в края на мисията безсилните философски да се справят с него сарацини правят опит да го отровят, но Бог спасява своя апостол, както свидетелства житието му. Следващата мисия, за която Константин тръгва заедно с брат си, Методий, е при хазарите. Те пък искат да чуят религиозен диспут между християни, сарацини и евреи, за да изберат която религия да възприемат. Тази мисия, макар че хазарите накрая стават евреи, води до няколко успеха. Братята покръстват около 200 души от висшите хазарски среди и връщат стотици християнски пленници в Константинопол, но най-важното е, че по пътя откриват мощите на Свети Климент Римски, епископ на Сердика и първият папа след Свети Петър, заточен на Крим. Щом стигат в Херсон, те научават, че в морето почиват мощите на Свети Климент и Константин, като се уповава на Бога, казва, че той ще ги намери. Отиват с кораб на мястото, молят се и пеят - изведнъж се понася чудно благоухание и мощите са открити. 

А ако се чудите защо всички, дори после и папата в Рим, вярват, че това са точно мощите на Свети Климент Римски, просто е – Климент е удавен, като на врата му е закачена тежка котва, а братята я намират заедно с мощите. Още много чудеса стават с тях, докато през 863 не се получава писмото на великоморавския княз Ростислав, с което той иска от императора и патриарха в Константинопол славянски учители за своята църква.

Всички епизоди от подкаста "Великите европейци" можете да чуете тук:


По публикацията работи: Марин Данев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Огънят на Анадола“ тази вечер на Античния театър

Легендарното танцово шоу „Огънят на Анадола“ ще бъде представено тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив. Спектакълът, който постигна грандиозен успех у нас през декември миналата година, е обновен и аранжиран специално за летни театри. Турската формация пристига в града под тепетата след като премина през откритите театри на Велико..

обновено на 06.08.24 в 08:29
Матей Матеев, Стела Митева-Динкова, Елена Тамамджиева

Първи фестивал "Творците" през август в Пловдив

Проф. д-р Стела Митева-Динкова, зам.-ректор по учебната дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, Елена Тамамджиева – член на управителния съвет на Дружеството на писателите в Пловдив, и художникът Матей Матеев бяха гости в първото августувско издание на предаването Клуб "Неделя". Поводът бе..

публикувано на 05.08.24 в 15:44

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.08.202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“: Камила Лекберг, Хенрик Фексеус. Мираж. 512 стр., ок. 6А, Колибри, 2024. Дейвид Балдачи. Само лъжи. 432 стр., ок. 5А, Обсидиан, 2024. Ема Коуел. Любовната песен на острова. 360 стр., ок. 4А,..

публикувано на 05.08.24 в 11:54

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40