Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорите за първия мандат са възможен хоризонт за втория

Политологът Любомир Стефанов смята, че е малко вероятно да се намери подкрепа на правителство с първия менат, въпреки оптимизма, демонстриран днес от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

Не достигат петима депутати, а правителство гласувано, благодарение на „разболели се депутати“ е правителство в постоянна оставка, което може да бъде свалено без всякакви церемонии.

Що се отнася до идеята за „конституционно правителство“, лансирано като идея от Христо Иванов, това според анализатора, е пореден опит за прагматизъм в хаоса и политическото безвремие.  Това е опит да се брандира следващото парламентарно мнозинство. Ясно и кой трябва да влезе в това мнозинство  - ПП-ДБ, които искат да водят този процес, ГЕРБ – СДС, въпреки съмненията за това как те разбират реформата, ДПС, които имат цена, готова да изтъргуват, ИТН, които заявавяват, че ще бъдат конструктивни за разлика отпреди две години.

БСП са все по- интересен, но и все по- непредсказуем актьор, а Възраждане искат да играят играта самопо собствените си правила.

Любомир Стефанов изрази надежда, че  времето, което Мария Габриел е използвала за съдържателни разговори очертава възможния хоризонт за втория мандат. Но с него ПП- ДБ „буквално ще си протегнат врата на дръвника“, защото са в огледалната ситуация на ГЕРБ отпреди година и половина - единствената подкрепа, която могат да получат е от партиите, с които заявяват, че не искат общо управление.

Любомир Стефанов обяви, че механизмът за контрол на главния прокурор е част от законите, които са необходими за да получим средствата по плана за възстановяване, но истинската правосъдна реформа предстои.

Липсата на доверие засяга всички от нас и ни се връща като бумеранг и политиците са длъжни даго възстанявят. А, заедно с дълбокия разговор за съдебната система, трябва да върви и разговора за ежедневните проблеми на обществото. На нивото на декларативните намерения всички пеят в „Хора на добрите момчета“, но въпросът е да не си останат с намеренията. Държавата е на кръстопът, а трябва да поеме по път, подкрепян от повечето граждани.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49