Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчват наградите "Пловдив" за ярки постижения в културата и изкуството

| обновено на 23.05.23 в 07:09

Церемонията по връчването на награди „Пловдив“ е тази вечер (19 ч.) в Драматичния театър. Призът се връчва всяка година в навечерието на 24 май на автори с ярки постижения в областта на културата и изкуството през миналата година. Отличието се присъжда в 12 отделни категории, а от три години кметът връчва и Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в културата на града.

Номинираните в раздел „Художествена литература“ са 3-ма автори на стихосбирки – Димитър Гачев, Крум Филипов и Ина Иванова. 

За художествен превод се конкурират Здравка Петрова, Васил Самоковлиев и Стефан Русинов. 

В категорията „Журналистика в сферата на културата“ номинациите са за Владислав Севов, Мария Луцова и Иван Коджабашев. 

В раздел „Архитектура“ наградата си оспорват Арко студио и Архитектурно-дизайнерско студио. 

За „Музика“ номинациите са за Яна Делирадева, тандемът Ивайло Михайлов и проф. д-р Людмил Петков и Мирослава Кацарова. 

Раздела „Танцово изкуство“ наградата си оспорват Ансамбъл „Тракия“, Балетната трупа на пловдивската опера и Николай Сефафимов.

 В категорията „Театър“ номинираните са Ивомир Игнатов-Кени и Драматичен театър - Пловдив. 

В раздел "Изобразително изкуство" за приза спорят художниците Георги Щърбев и Борис Стоилов. 

В раздела за аудио визуални изкуство единствената номинация е на тандема фотографи Елена Панайотова и Атанас Кънев. 

В категорията за опазване на културното наследство наградата си оспорват Красимир Линков, Народна библиотека „Иван Вазов“ и дружеството „Комихрис“. 

В детското творчество конкуренти са Музикалното училище и Държавният куклен театър – Пловдив. 

В раздела за съвременни мултижанрови изкуства номинациите са на творческия тандем Евелина Кьсовска и Веселин Бойдев, на фондация „Про Либрис“ и на фондация „Едно за култура и изкуства“.

Специалната награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос се определя от кмета на общината.

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Галерия

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца. Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният..

публикувано на 29.07.24 в 16:22

Преге - предаване за света на книгите, 27.07. - 02.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 7. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Габриел Гарсия Маркес. Сто години самота. 448 стр., 6А, Лъчезар Минчев, 2024. Стефан Стори. Маслени бои и мрамор.  322 стр., тв. к. 7А, Изток-Запад, 2024. Харлан Коубън. Ще те намеря. 376..

публикувано на 29.07.24 в 14:45

„Духът на Грузия“ завладява Античния театър

Гледайте за първи път спектакълана Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“,Грузия на 1-ви август, от 21 часа. Изключителният грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули" ще зарадва българската публика с лятно турне в страната, при това с един от най-върховите си спектакли "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“)..

публикувано на 26.07.24 в 15:13

В "Срещите" - за изкуствения интелект и Бог

Ще има ли диалог между Бог и изкуствения интелект?. С Николай Генов, автор на книгата "Виртуалният човек", тръгваме от фантастиката.  Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог.  Така ли е наистина?  Слушайте, интересно..

обновено на 26.07.24 в 11:42

Изложба на скулптора Павел Койчев в зала "2019"

Хоризонтално, отвесно, наклонено“ е названието на новата скулптурна провокация от големия български художник Павел Койчев в Зала „2019“ на ул. „Гладстон“32. Авторът представя нови голямоформатни скулптури специално за това пространство. Творбите са абстрактни и цветни. Павел Койчев е роден през 1939 г. в София. Завършил е..

публикувано на 26.07.24 в 07:42