"Наградата е признание. Но това е и нещо субективно. Направи ми много добро впечатление тази година, че наградата няма финансов израз, че има заявка на хората, които се занимават с култура в общината, тази награда да се движи по стъпките, да бе културна проекция. В такава нагласа има много повече смисъл, отколкото всичко да се концентрира в един ден, на едно място, в една личност". Това заяви носителят на награда "Пловдив" в раздел "Художествена литература и хуманитаристика" за стихосбирката "Писма до сина ми" режисьорът, поет и писател Крум Филипов.
По думите му, изкуството не може да бъде състезание. То е маратон, който съпътства целия живот на човека, който е решил да се занимава с Духа.
"Там рефлексите, наградите, ползата е друга. Ако вдъхновиш някого, може и да нямаш много читатели, но ако докоснеш едно сърце и то се облагороди, това е достижение. Конкурентният принцип в изкуството е зловреден. Но това, че детето ми получи тази награда, това ще се отрази в него, ще го задължи по някакъв начин да върви в такава посока".
Филипов подчерта, че гледа на себе си като на автор, който има някаква територия на тази земя. "За да бъде богата реколтата, трябва да се сменят културите. Завихрянето, оставането в едно прави земята ми бедна и затова сменям жанровете, защото първоизточникът е един - православното християнство, слънцето е едно, културите трябва да се сменят, за да е хранителна средата", подчерта номинираният три пъти в три различни категории в областта на културата за наградата "Пловдив".
Съвременната култура е трудна за дефиниране, защото зависимостите лишават културата от култура. Всяко освобождаване от зависимости и цензура освобождават потенциала на културата.
"Иска ми се да има бавни успехи и натрупване, защото светкавичните движения в културата означават нейното "слизане"-
Интервю - звуковия файл:
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..