По думите му, литературата не е спорт и в нея няма състезания в сантиметри и в точки.
"Има обаче инструменти в литературата, които обективират един успех. Най-важният сред тях са наградите. А всички хора, които се вълнуват от литература, знаят, че основаната през 2005 г. награда "Букър" е една от безспорно най-важните световни литературни награди. И какъв по-голям подарък от това може да има за всички българи..."
На въпрос четат ли българите книги и колко, Лозанов подчерта, че съгласно последното проучване на "Алфа Рисърч", българите включват четеното в топ 5 сред най-предпочитаните дейности в свободното си време, като го поставят на 5-то място. 70% предпочитат да гледат телевизия, но 36%, което е една трета от хората в България, предпочитат да четат. този процент е два пъти по-висок отколкото процентите на предпочитащите да обикалят МОЛ-овете. 8% заявяват, че обичат да ходят на кино в свободното си време, а 14% - да спортуват.
"Натъжаващото обаче е, че в групата между 18 и 30 години процентът на хората, които предпочитат четенето, е много нисък и той е съпоставим с този сред възрастните хора. При тях той е обясним, защото те се позовават на трудности с четенето, здравето, трудността да се купуват книги, поради бюджетни ограничения, но при младите хора тази тенденция е тревожна".
Дейността на АБК е насочена към възможността повече книги и събития свързани с четенето да стигнат до младите хора.
Лозанов бе категоричен, че четенето в България е интересен социален, а не само културен маркер. Като аргумент, той подчерта, че сред хората с висок социален статус в по-големите градове, четенето се припознава като престижна дейност.
Цялото интервю - звуковия файл:
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..