Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да има бюджет, трябва да има кой да го направи

Снимка: БГНЕС

На 10 юни изтича действието на т. нар. удължителен закон за бюджета. Ако след тази дата няма приет бюджет за годината или ново удължаване на миналогодишния бюджет, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира, съобщиха от Министерството на финансите.

Въпреки това, Парламентът все още не е започнал работа по бюджета за тази година. Политическите турболенции поставят редица рискове пред държавните финанси.

Анализаторът Красен Станчев, който е основател на Института за пазарна икономика, заяви пред Радио Пловдив, че трябва да има кой да направи бюджета

Ако все пак бъде съставено правителство, неговият замисъл е да поеме управлението на страната в дадената ситуация. То трябва да знае какво ще направи и да го разпише много подробно. След това да има анализ на резултатите и да се предаде на следващия премиер. 

Станчев описа какво трябва да се направи за финансите на държавата:

Трябва да се запушат всички дупки по линия на ДДС. Вероятно това ще доведе до положителен ефект от около 600 милиона намаляване на дефицита. 

При съкращаване на администрацията или при неизпълнение на капиталовата програма от малко над 8 милиарда вероятно ще останат около 4,5 - 5 милиарда. Това ще намали още дефицита.

И само от тези две неща дефицитът ще бъде сведен до близо 4%, предположи Станчев. 

И като се направят още някои неща, които са очевидно по - трудни, като премахване на дупките по линията на добавена стойност и т. н. и ако има известно замразяване на разходите, отлагане на увеличаването на Минималната работна заплата или пък промяна на схемата, по която се изчислява, то тогава ще се стигне до бюджетен дефицит, който е близък до 3%.

Станчев коментира и протестите на служители от различни администрации и браншове с искане за по - високи заплати.

Той отбеляза, че за да се случи това, трябва да има технически възможности - т. е. да има бюджет. Със сегашния бюджет това не може да стане, категоричен е икономистът. 

За НОИ има достатъчно резерви. Резерви има и за други неща - около половината от фискалния резерв, а това са около 5 млрд. лв. са на разположение, обясни Станчев. По думите му, увеличение на конкретните възнаграждения е много трудно, а за НОИ е нправо незаконно.

Финансирането на общинските бюджети - това е другото нещо, което е много важно, и което вероятно ще бъде спойката за сключване на споразумение за правителство, смята Красен Станчев. 

Той подчерта, че за да функционират общините, трябва да имат бюджети. Това е проблем за около 80% от общините, които имат повече разходи, отколкото приходи и те са на издръжка на централния бюджет.

За 20% от общините, включително София, не би имало проблем, тъй като те могат да сключват договори за всякакви услуги, които да бъдат платени в бъдеще. 

Не вярвам да има съкращения в администрацията, за да се финансират увеличенията на заплатите с тези съкращения, зяви анализаторът.

Станчев коментира и факта, че политиците бързат повече с пормените на НПК и главния прокурор, отколкото да работят по бюджета. 

Той подчерта, че е абсолютно очевидно, че сегашният главен прокурор е тръгнал да си отмъщава на всички и за всичко и ще създава паника в парламентарната конфигурация. Това ще бъде от полза на други партии, някои от които дори са по - лоши от тези, които се опитват да направят правителство

Интервюто на Емил Костов с Красен Станчев е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50