Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакванията за кабинет са в крайната си форма

"Струва ми се, че сега виждаме нещо, което всички очакват. Политиците се опитват да правят кабинет, нали това искаме...Прокуратурата разпитва политици и иска имунитета на политици, нали това искаме... Единственият проблем е в това, че тези, които ще правят Кабинет, им искат имунитетите или ги разпитват. Някакси нещата започват да си идват по местата и всички са щастливи - щастливи са и тези, които ще имат възможност да направят Кабинет, и гражданите, защото правораздавателните и правозащитните органи започват да вършат някаква работа.  Остава да видим в целия този поток от щастие какво ще се случи". Това заяви политологът Страхил Делийски.

По думите му обаче, извън образа на щастието, прави впечатление фактът, че сме в ситуация, в която очакванията за съставяне на Кабинет вече са придобили крайна форма. 

"Ние сме в подобна ситуация от доста време. Още втория, а и третия кабинет на Борисов бяха разказани като Кабинети, чиято цел е просто да ги има. Независимо от това кой ще го прави, как ще го прави, как ще участва, но важното е да има Правителство. Но тази свръхзадача от две години вече е свръх свръхзадача". 

Важната част от този разговор обаче, която се отнася до това, какво ще се прави и знаем ли как, и още - искат ли гражданите да се прави това, което политиците искат, изцяло липсва. Целият разговор е заключен в призива "Дайте да го направим!".

Делийски подчерта, че президентът Радев е направил голяма услуга на ГЕРБ и ПП-ДБ, като сам се е предложил да влезе в ролята на общия враг и така е улеснил преговорния процес. 

Интересен е по-скоро начинът, по който ще се разказва процесът на преговорите, а не - същината му. 

"За тези, които трябва да направят Кабинет, този разказ е удобен и ще легитимира процеса на договаряне. Виждаме, че има и поход за парламентарна република в ЕС и НАТО, все едно, че някой не иска това... Но това е ключ и механизъм на спойката да заработи. Оттук нататък обаче ще стане по-сложно, защото гражданите ще очакват този Кабинет, който е  Кабинетът на парламентарната Република в ЕС и НАТО, да потвърди този си етикет. Това ще създаде натиск върху следващия Кабинет в тази посока. От него ще се очаква такъв тип политика, която и да е съобразена с парламентарните принципи, но и да отговаря на  представите как се прави политика в ЕС.

Да се прави европейска политика е хубаво, но не е добре, когато европейската политика е знаме. Защото европейската политика означава много неща отвъд развяването на знамена -  голямата задача на едно европейско Правителство е да  разкаже смисъла на това, което ще прави. А по-трудното ще дойде след направата на Правителство и това трябва да влезе в разбиранията на тези, които ще го правят".

Делийски прогнозира, че Правителство ще бъде сформирано и  най-вероятно, каквото и да е то, ще  може да бъде преглътнато, но не и политиката, която това Правителство  ще прави.

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35