Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не Конституцията, а реформите по сектори са спешните задачи на НС

В 46-тто НС ИТН не подкрепи номинация на ГЕРБ за парламентарна комисия, а излъчването на представители е суверенно права но всяка парламентарна група, затова гласувахме принципно и , за да "не правим на другите това, което правят на нас" - така депутатът от ГЕРБ - СДС Радомир Чолаков защити подкрепата, която вчера дадоха с гласовете си Делян Пеевски от ДПС да стане член на Комисиято по конституционни въпроси.

Според Чолаков за ДБ промяната на Конституцията е фикс идея. За тази промяна са необходими първоначални 180 гласа. С номинацията на Пеевски ДПС изпраща знак към ДБ е "щом толкова искате да промените Конституцията, а не можете да минете без нас, ще я променяте с Делян Пеевски".

По думите му "Крайно време е да спрем да се занимаваме с въпроса КОЙ ще променя Конституцията и да се занимаваме с това КАКВО ще се промени в Конституцията". 

По съдържанието на промените Радомир Чолаков изрази надежда да се помисли добре и да не си звади някоя от "носещите колони" на държавата. Неговото мнение е, че трябва да се дебатира института на служебния кабинет - да го има и кой да го назначава, защото сега има непрекъсваемост на мандата на правителството, но не и на НС. Предишните 4 промени в основния закон са правени точно по съдебната систме и те ни харесват, подчерта Чолаков и насочи вниманието към възможностите за това "тримата големи" да не са във ВСС, за да нямат кадрови правомощия.

Той е категоричен, че по- важният дебат от този за Конституцията и по- първостепенен във времето е този за задачите, които има пред правителството. Сега по- важно е то да успява да осигури подкрепа за решенията си от партиите, които са го избрали.

Нямаме бърза работа по изменението на Конституцията, но имаме бърза работа с реформите във всеки сектор, затова е уместно да се намали интезитета на дебата около Конституционната реформа и да се засили този за работата на кабинета, препоръча Радомир Чолаков. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34