Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините искат 15% повече за капиталови разходи и 14% за заплати

| обновено на 12.06.23 в 10:13

За пръв път от три десетилетия сме в средата на годината, а нямаме бюджет. Това коментира пред Радио Пловдив кметът на Карлово Емил Кабаиванов, който е и член на ръководството на Националното сдружение на общините в България.

Той припомни, че от сдружението са преговаряли със служебния министър на финансите Росица Велкова и са постигнали съгласие по редица въпроси от невнесения бюджет за 2023 година. 

Новата ситуация след избора на редовно правителство изисква разговори и преговори с министерството на финансите. Ние сме готови с аргументи и конкретни цифри - сравнения за 2022-ра, 2023-та и следващата 2024-та година, заяви Кабаиванов.

Основно ни притеснява, че поставената цел за постигане на 3-процентов дефицит в бюджета ще доведе до орязване на общинските бюджети. Така общините няма да могат да гарантират на 100% общинските функции, коментира кметът на Карлово. 

Той подчерта, че от Сдружението на общините настояват за увеличение между 10 и 14% на заплатите в общинските администрации, за да могат да задържат служителите и те да не преминават на друга по - високо платена работа.

Настояват още за увеличение с 15% на целевите средства за капиталови разходи в общинските бюджети. Ако това не се случи, общините ще бъдат принудени да съкратят наполовина програмите си за обновяване и поддръжка на общинската инфраструктура. 

Кабаиванов се аргументира с факта, че през последните две години цените на дейностите за поддръжка на инфраструктурата са се увеличили между 25 и 20%, но за това общините не са получили никаква компенсация от държавния бюджет.

На бюджета на общините трябва да се гледа като на бюджет, който има за цел да се живее по - добре и по - нормално, а не като бюджет, който общините искаме да имаме, за да го усвоим, подчерта представителят на ръководството на Националното сдружение на общините в България.

Интервюто на Паолина Комсалова с Емил Кабаиванов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30