Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народът и Църквата спасиха българските евреи

Спасените и спасителите - 80 години от спасяването на българските евреи

В Талмуда е казано "На място, където няма хора, стреми се да бъдеш човек". Разказваме личната история на доц. д-р Бенямин Леон Анави от Пловдив, и говорим за тази памет, която описва как българите, живeли през 1943 година показаха какво е да си човек.

„Моята истина е, че българският народ е толерантен народ, че сред него има лица и личности, които могат да бъдат пример за хуманизъм, и че благодарение на тези хора, които с онование  наричаме спасители и се прекланяме пред тях, е била разбунена съвестта на българската нация и правителството не е успяло да довърши своя план.“

Тази година се навършват 80 години от спасяването на българските евреи и депортацията на 11 343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и гр. Пирот в нацистките лагери на смъртта.  

Д-р Анави разказва: „Загинали са 11 343 македонски евреи, оцелели са 20 души и това е най-цялостната реализация на решенията на конференцията на Ванзее за пълно уреждане на еврейския въпрос.“

В нощта на 9 срещу 10 март 1943 г., когато Митрополит Кирил научава за арестуваните пловдивски евреи и подготвяната депортация, се отправя към двора на училището, в което са събрани евреите. Постовият отказва да го пусне, поради което митрополитът прескача оградата. Към изплашените евреи той се обръща с думите „Няма да позволя никой от вас да напусне Пловдив! Където отивате вие, там отивам и аз!“. Д-р Анави казва, че евреите и днес благодарят на спасителите, от Пловдив, „на онези светли личности, които са рискували своето социално положение и благосъстояние в защита на евреите.“

Той разказа, че семейството на неговата майка Ивет Анави са били италиански поданици, и са живели в Ливорно, след което идват в България. Вуйчото на майка му, живеят до тях, на улица "Атим I" № 7, и всеки момент очакват, че нещо ще се случи и то ще е много страшно. На 10 март полицията идва да вдигне еврейските фамилии до училището. Тогава Ивет Анави, на 21 години, излиза от къщата и отива до дома на Обрейко Обрейков, изключително влиятелна личност, изцяло добронамерен към съдбата на евреите. 

Той звъни на митрополит Кирил и свиква свои приближени, за да изпратят запитване и протест до правителството в София. Това е един от лъчовете, по които тръгва усилието за спасение. В Пловдив и дребни търговци, обикновени хора, например бащата на моя учител, проф. Христо Миленков, Кольо Миленков е бил изселник от Гръцка Тракия, беден човек, шивач, тогава той пише телеграма до Цар Борис Трети: „Ваше величиество, не цапайте ръцете си с евреите, сега когато върнахте Южна Добруджа!“

Българският народ и Църквата спасяват евреите - не държавата и правителството, заключава д-р Анави и продължава по дебрите на лична му кауза да издирва история, която да предаде на неговия син Леон, с когото особено се гордее.

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 24.01.25 в 10:40

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17