Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Балдева между Париж и родния Пловдив

Изложбата й „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“ може да бъде видяна в галерия "Виа артис" до 9 ти юли.

Свободата като усещане за света и като начин на себеизразяване, като мимолетно движение, като поглед навътре и като движеща сила напред. Така Силвия Балдева се разтваря в градовете, свързани с живота й – Пловдив и Париж – единият, където е родена, другият, където преди 35 години създава семейство и постепенно се оформя като художник.

Многократно нейни картини са излагани във френската столица, но за първи път творбите й - ефирни и загадъчни женски образи, могат да се видят в Пловдив.

Поканата за тази първа изложба в родния й град идва от галерия ВИА АРТИС, а експозицията е част от съпътстващата програма на международния фестивал „Франкофоли“

Като дъщеря на известния пловдивски художник Александър Балдев, Силвия никога не си е представяла, че може да изразява себе си по друг начин , освен чрез рисуването. Творческата атмосфера на родния й дом оформя съвсем естествено избора й на професия , а в Париж я отвежда любовта. Там учи в Университета по изкуствата. Усвоява също тайните на графичния и модния дизайн.

"Може би точно спонтанността ме отвежда именно към пресъздаване на женското начало, сподели в "Закуска на тревата" Силвия, а в основата са чувства, настроения, уловени за секунда или дълго узрявали

С дискретното загатване на акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни , излъчващи щастие и светлина или пък тъжни, търсещи . Виждаме ги и само като силуети , но могат и да са бляскави и еуфорични, но винаги някак въздушни и елегантни:

"Когато започна да рисувам, то е като импулс, като пътуване някак си, никога не зная къде ще пристигна. И точно това е доста страстно, някакъв зов постоянен...

Когато започвам да рисувам нямам предварителна концепция и оставям творбата да ми говори, а свободата да се изрази, така както иска", разказа още за "Хоризонт" Силвия.

Изборът на Силвия да работи с акварел и туш, знаем и при двете техники се използва вода, отново се подчинява на стремежът й за свободно изразяване.

Тя самата се чувства в Париж като парижанка, а в Пловдив като пловдивчанка. Винаги когато напуска родното място отнася със себе частица от духа на древния град.

Казва, че често в работата надделява стресът, понякога й е трудно, защото работи в много конкурентна среда, която налага свободния художник да разбира и от маркетинг, и от реклама.
Помагат новите технологии, но в творчеството е добре да се дозират, каза още за "Хоризонт" Силвия. Тя ги използва рядко и само за някои от проектите си, защото смята, че картините по този начин губят от своята цялост, обогатена от духа и тялото на художника. 
                 
Асега в уютното пространство на пловдивската галерия ВИА АРТИС всеки може да усети нюансите на емоциите и да премине през „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“, както удачно е и озаглавена изложбата.

Посетителите могат да видят изложбата на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“ до 9 ти юли.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12