Първият роботизиран телескоп в Югоизточна Европа бе официално открит в Националната астромномическа обсерватория – Рожен. Лентата бе прерязана от премиера акад. Николай Денков, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, директорът на Института по астрономия проф. Евгени Семков и министърът на образованието проф. Галин Цоков.
За нас е гордост, че имаме най-сложната и най-богата като научно оборудване обсерватория в Югоизточна Европа, каза академик Николай Денков и добави:
Аз съм горд, че българската астрономия и астрофизика е не само на световно ниво, но тя има своите световни учени, които работят в най-добрите университети в света".
Толкова години, след като е открита обсерваторията, нашето поколение астрономи ще остане в историята на науката в България с този нов телескоп, заяви професор Евгени Семков, директор на Института по астрономия.
Новитя телескоп е с диаметър на огледалото от 1,5 метра и ще даде допълнителни възможности на нашите учени да участват в международни колаборации, да изследват най-интересните обекти на Вселената.
Откритият днес роботизиран телескоп е великолепна придобивка за цялата астрономическа колегия, каза академик Юлиан Ревалски, председател на БАН :
Това е проект, който е изцяло български. Аз винаги съм казвал, че науката в България ще се оправи тогава, не когато Европа ни дава пари, а когато държавата започва да отделя средства за своите учени, както в научните организации, така и във висшите държавни училища.
Роженската обсерватория е център, за който Министерство на образованието и науката през последните години е инвестирало над 6.8 млн.лв. по Националната карта за научна инфраструктура. Над 4 000 ученици я посещават годишно, съобщи министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на новия телескоп. Той отбеляза, че е в ход нова национална програма „България – образователни маршрути“, която дава възможност на училищата да провеждат занимания по интереси и уроци в музеи, галерии, обществени библиотеки, обсерватории, планетариуми, научни институти, като осигурява и финансиране за тези пътувания.
Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в..
Над 4000 певци, инструменталисти, танцьори и художници от седем държави се включват в 11-то издание на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив. Днес и утре в Академията ще си дадат среща творци от..
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..