„Бюджетът, който ще бъде гласуван днес, всъщност е пътят ни към еврозоната – нисък дефицит, с жертва на някои капиталови разходи, но в същото време - запазване на доверието на електората, защото социални плащания, пенсии, разходи за издръжка на бюджетна сфера, не се съкращават, а напротив – растат“, заяви в ефира на Радио Пловдив икономистът и председател на „Тракия Тех“ Георги Стоев. По думите му това означава, че всички хора, които зависят пряко от бюджета, на практика чувстват някакъв краткосрочен негатив от това.
„Ще трябва да има някакви съкращения, но те по-скоро са в инвестиционната програма“, смята икономистът.
Според него от приемането на еврото ще има доста ползи, защото „левът е както стотинката на еврото, т.е. както българската стотинка се отнася към българския лев, така се отнася левът към еврото – това е една друга номиналност на друга валута.
„Това, което добавяме в плюс към международния имидж на страната е, че тя вече е пълноправен, пълноценен член на Европейската общност във всичките й измерения – не само в търговските и капиталовите потоци, но и в банковия съюз, който вече е и последна стъпка в паричния съюз. Може би трябва да прибавим към това и членството в Шенген, но да се надяваме, че тези неща вървят ръка за ръка политически“, посочи Стоев.
Преки ползи при въвеждането на еврото са, че няма да се налага превръщане от една валута в друга, а на бизнес ниво спестяванията ще са много по-големи, тъй като няма да има транзакционни разходи, разлики по лихвените проценти в различни кредити и целият валутен риск ще изчезне.
Според икономиста има и доста непреки ефекти: „Всеки инвеститор, който в момента чуе за България, ще си мисли Европа. В момента като кажеш България, си мислят – да, тя е в ЕС, но нито е в Шенген, нито е в еврозоната, не е точно ясно къде е, а сега изведнъж, като се каже еврозоната, всеки ще си каже: „Ясно“. Когато един инвеститор открива сметка или захранва сметката на своето дружество, това ще става в евро и отпада националният, местният риск, от който инвеститорите ги боли, когато инвестират на места, наситени с местен риск. В местния риск се включват и други фактори – слаба съдебна система, лоши пътища и т.н., а самите инвеститори си казват: „Тези май не са пълноценен член на Европа, втора категория са в икономиката“.
Георги Стоев е на мнение, че в преходния период, в който се използват и двете валути (а това може да започне много преди самото формално членство), дори разплащанията да не стават в евро, ще може, като се влезе в магазина, да се видят двете цени на стоките на един етикет – и в лева, и в евро.
На въпрос дали дивидентите от държавните дружества ще могат да бъдат взети, експертът напомни, че всъщност държавните дружества не са точно дружества на народа. „Те са дружества на една клика, която ги точи като тръби. Така че хората, които са пряко ангажирани с това, няма да са щастливи. По принцип в търговското право акционерът е в пълното си право да изисква разпределяне на всичката печалба, включително неразпределени печалби от минали периоди“, обясни Стоев.
По отношение на ситуацията в туризма, той бе категоричен, че този бранш има нужда от доста повече от това да свърши войната. „Защото тя ще свърши, но хората няма да искат да идват на скъпо, мръсно и гадно обслужване. Туризмът не е просто пясък и палми. На всеки, който е ходил на 300 км по-далеч от Пловдив на юг, му е ясно, че нито Созопол, нито Слънчев бряг, нито Албена са конкурентни. Други неща ще трябва да се променят“, подчерта Георги Стоев.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..