Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджетът, който ще бъде гласуван, е пътят към еврозоната

Приемането на еврото ще донесе сериозни ползи

Георги Стоев
Снимка: Ирина Недева

„Бюджетът, който ще бъде гласуван днес, всъщност е пътят ни към еврозоната – нисък дефицит, с жертва на някои капиталови разходи, но в същото време - запазване на доверието на електората, защото социални плащания, пенсии, разходи за издръжка на бюджетна сфера, не се съкращават, а напротив – растат“, заяви в ефира на Радио Пловдив икономистът и председател на „Тракия Тех“ Георги Стоев. По думите му това означава, че всички хора, които зависят пряко от бюджета, на практика чувстват някакъв краткосрочен негатив от това.

„Ще трябва да има някакви съкращения, но те по-скоро са в инвестиционната програма“, смята икономистът.

Според него от приемането на еврото ще има доста ползи, защото „левът е както стотинката на еврото, т.е. както българската стотинка се отнася към българския лев, така се отнася левът към еврото – това е една друга номиналност на друга валута.

„Това, което добавяме в плюс към международния имидж на страната е, че тя вече е пълноправен, пълноценен член на Европейската общност във всичките й измерения – не само в търговските и капиталовите потоци, но и в банковия съюз, който вече е и последна стъпка в паричния съюз. Може би трябва да прибавим към това и членството в Шенген, но да се надяваме, че тези неща вървят ръка за ръка политически“, посочи Стоев.

Преки ползи при въвеждането на еврото са, че  няма да се налага превръщане от една валута в друга, а на бизнес ниво спестяванията ще са много по-големи, тъй като няма да има транзакционни разходи, разлики по лихвените проценти в различни кредити и целият валутен риск ще изчезне.

Според икономиста има и доста непреки ефекти: „Всеки инвеститор, който в момента чуе за България, ще си мисли Европа. В момента като кажеш България, си мислят – да, тя е в ЕС, но нито е в Шенген, нито е в еврозоната, не е точно ясно къде е, а сега изведнъж, като се каже еврозоната, всеки ще си каже: „Ясно“. Когато един инвеститор открива сметка или захранва сметката на своето дружество, това ще става в евро и отпада националният, местният риск, от който инвеститорите ги боли, когато инвестират на места, наситени с местен риск. В местния риск се включват и други фактори – слаба съдебна система, лоши пътища и т.н., а самите инвеститори си казват: „Тези май не са пълноценен член на Европа, втора категория са в икономиката“.

Георги Стоев е на мнение, че в преходния период, в който се използват и двете валути (а това може да започне много преди самото формално членство), дори разплащанията да не стават в евро, ще може, като се влезе в магазина, да се видят двете цени на стоките на един етикет – и в лева, и в евро.

На въпрос дали дивидентите от държавните дружества ще могат да бъдат взети, експертът напомни, че всъщност държавните дружества не са точно дружества на народа. „Те са дружества на една клика, която ги точи като тръби. Така че хората, които са пряко ангажирани с това, няма да са щастливи. По принцип в търговското право акционерът е в пълното си право да изисква разпределяне на всичката печалба, включително неразпределени печалби от минали периоди“, обясни Стоев.

По отношение на ситуацията в туризма, той бе категоричен, че този бранш има нужда от доста повече от това да свърши войната. „Защото тя ще свърши, но  хората няма да искат да идват на скъпо, мръсно и гадно обслужване. Туризмът не е просто пясък и палми. На всеки, който е ходил на 300 км по-далеч от Пловдив на юг, му е ясно, че нито Созопол, нито Слънчев бряг, нито Албена са конкурентни. Други неща ще трябва да се променят“, подчерта Георги Стоев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39