„За съжаление, системата за медицинска онкопрофилактика и онкогинекологична профилактика в България не е на необходимото ниво. За това говорят цифрите – страната ни е в челната тройка на Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка. И дори не в класацията на ЕС, а в цяла Европа“. Това подчерта председателят на Националния съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ проф. д-р Петър Петров по повод стартиращата от 14 юли кампания за безплатни гинекологични прегледи по инициатива на МБАЛ „Централ Хоспитал“, Национален съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ и Национално движение за профилактика и превенция на здравето.
По думите му, ракът на маточната шийка е коварно и жестоко заболяване, което може да бъде открито рано и излекувано в ранен стадий, без да нанася никакви щети върху детеродните функции на жената. Поради липсата обаче на адекватна профилактична политика и скрининг на това заболяване, в България всяка година заболяват над 1000 жени, от които 350 умират.
„Всеки ден една млада жена в детеродна възраст губи живота си от това заболяване. Целта на тази кампания е да направим нещо, за да предпазим българските жени от това коварно заболяване и се надявам нашия пример да бъде последван и от други здравни заведения. Само заедно и с подобни мерки и желание можем да вдигнем профилактиката на нужното ниво“.
Като основна причина за ситуацията, проф. Петров посочи недобрата организация на този вид помощ и недостатъчното акцентиране върху ранното откриване на заболяването.
„За съжаление, ракът на маточната шийка не е изключение, в сравнение със заболеваемостта от други сериозни заболявания – онкологични, кардиологични, ендокринологичн и т.н. Цялото ниво на профилактиката у нас е критично – нито превенцията е добра, нито промоцията на здравословния начин на живот и т.н. Това обаче може да се промени с взаимните ни усилия. А лекарите трябва да поемат инициативата“.
Проф. Петров бе категоричен, че „бойната мощ на българската медицина е насочена към война, а не – към опазване на мира. Ние чакаме да се разболеят пациентите и след това започваме да ги лекуваме. Става парадокс. Много по-ефективно би било, ако не допускаме пациентите да се разболяват“.
Всяка жена над 18 г. и всяка, която води полов живот, по препоръка на СЗО трябва да прави две цитонамазки годишно, защото процедурата отнема 15 минути, но може да спаси живот, подчерта проф. Петров.
Едномесечната кампания може да бъде продължена, при условие, че бъде събуден интересът към проблема – рак на маточната шийка. По думите на проф. Петров, средства за това не е трудно да бъдат намерени.
Като добър пример за профилактика и скрининг на заболяването той посочи ситуацията в скандинавските страни, където почти 100 % от жените са ваксинирани срещу рак на маточната шийка. У нас този процент е около 10%, независимо че ваксината се поставя безплатно на момичета на възраст между 12 и 13 години, но интересът към нея е почти нулев.
Интервю - звуковия файл:
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е..