Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ракът е коварен, но може да бъде излекуван

„За съжаление, системата за медицинска онкопрофилактика и онкогинекологична профилактика в България не е на необходимото ниво. За това говорят цифрите – страната ни е в челната тройка на Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка. И дори не в класацията на ЕС, а в цяла Европа“. Това подчерта председателят на Националния съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ проф. д-р Петър Петров по повод стартиращата от 14 юли кампания за безплатни гинекологични прегледи по инициатива на МБАЛ „Централ Хоспитал“, Национален съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ и Национално движение за профилактика и превенция на здравето.

По думите му,  ракът на маточната шийка е коварно и жестоко заболяване, което може да бъде открито рано и излекувано в ранен стадий, без да нанася никакви щети върху детеродните функции на жената.  Поради липсата обаче на адекватна профилактична политика и скрининг на това заболяване, в България всяка година заболяват над 1000 жени, от които 350 умират.

„Всеки ден една млада жена в детеродна възраст губи живота си от това заболяване. Целта на тази кампания е да направим нещо, за да предпазим българските жени от това коварно заболяване и се надявам нашия пример да бъде последван и от други здравни заведения. Само заедно и с подобни мерки и желание можем да вдигнем профилактиката на нужното ниво“.

Като основна причина за ситуацията, проф. Петров посочи недобрата организация на този вид помощ и недостатъчното акцентиране върху ранното откриване на заболяването.

„За съжаление, ракът на маточната шийка не е изключение, в сравнение със заболеваемостта от други сериозни заболявания – онкологични, кардиологични, ендокринологичн и т.н. Цялото ниво на профилактиката у нас е критично – нито превенцията е добра, нито промоцията на здравословния начин на живот и т.н. Това обаче може да се промени с взаимните ни усилия. А лекарите трябва да поемат инициативата“.

Проф. Петров бе категоричен, че „бойната мощ на българската медицина е насочена към война, а не – към опазване на мира. Ние чакаме да се разболеят пациентите и след това започваме да ги лекуваме. Става парадокс. Много по-ефективно би било, ако не допускаме пациентите да се разболяват“.

Всяка жена над 18 г. и всяка, която води полов живот, по препоръка на СЗО трябва да прави две цитонамазки годишно, защото процедурата отнема 15 минути, но може да спаси живот, подчерта проф. Петров.

Едномесечната кампания може да бъде продължена, при условие, че бъде събуден интересът към проблема – рак на маточната шийка. По думите на проф. Петров, средства  за това не е трудно да бъдат намерени.

Като добър пример за профилактика и скрининг на заболяването той посочи ситуацията в скандинавските страни, където почти 100 % от жените са ваксинирани срещу рак на маточната шийка. У нас този процент е около 10%, независимо че ваксината се поставя безплатно на момичета на възраст между 12 и 13 години, но интересът към нея е почти нулев.

Интервю - звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33
Георги Харизанов

Кабинет няма да бъде сформиран в рамките на 50-то НС

Правителство няма бъде сформирано в рамките на 50-то Народно събрание. И това стана ясно още с гласуването в зала на правителството с първия мандат. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов малко преди да стане ясно, че ПП-ДБ са готови да върнат незабавно втория мандат.  Той подчерта, че правителство,..

публикувано на 18.07.24 в 10:13

Стивън Гагов, роден в САЩ, доброволец в МБАЛ-Пазарджик

Стивън Гагов е роден в американския щат Флорида. Той е на 18 години и през това лято е доброволец в МБАЛ - Пазарджик.  Решил е да стане лекар и миналата година е приет да учи биология за първите 4 години, след това ще постъпи в следващ етап. Там са нужни поне 10 години обучение за най-хуманната професия. Стивън е студент в Университета на..

публикувано на 18.07.24 в 08:25
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29