Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ракът е коварен, но може да бъде излекуван

„За съжаление, системата за медицинска онкопрофилактика и онкогинекологична профилактика в България не е на необходимото ниво. За това говорят цифрите – страната ни е в челната тройка на Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка. И дори не в класацията на ЕС, а в цяла Европа“. Това подчерта председателят на Националния съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ проф. д-р Петър Петров по повод стартиращата от 14 юли кампания за безплатни гинекологични прегледи по инициатива на МБАЛ „Централ Хоспитал“, Национален съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ и Национално движение за профилактика и превенция на здравето.

По думите му,  ракът на маточната шийка е коварно и жестоко заболяване, което може да бъде открито рано и излекувано в ранен стадий, без да нанася никакви щети върху детеродните функции на жената.  Поради липсата обаче на адекватна профилактична политика и скрининг на това заболяване, в България всяка година заболяват над 1000 жени, от които 350 умират.

„Всеки ден една млада жена в детеродна възраст губи живота си от това заболяване. Целта на тази кампания е да направим нещо, за да предпазим българските жени от това коварно заболяване и се надявам нашия пример да бъде последван и от други здравни заведения. Само заедно и с подобни мерки и желание можем да вдигнем профилактиката на нужното ниво“.

Като основна причина за ситуацията, проф. Петров посочи недобрата организация на този вид помощ и недостатъчното акцентиране върху ранното откриване на заболяването.

„За съжаление, ракът на маточната шийка не е изключение, в сравнение със заболеваемостта от други сериозни заболявания – онкологични, кардиологични, ендокринологичн и т.н. Цялото ниво на профилактиката у нас е критично – нито превенцията е добра, нито промоцията на здравословния начин на живот и т.н. Това обаче може да се промени с взаимните ни усилия. А лекарите трябва да поемат инициативата“.

Проф. Петров бе категоричен, че „бойната мощ на българската медицина е насочена към война, а не – към опазване на мира. Ние чакаме да се разболеят пациентите и след това започваме да ги лекуваме. Става парадокс. Много по-ефективно би било, ако не допускаме пациентите да се разболяват“.

Всяка жена над 18 г. и всяка, която води полов живот, по препоръка на СЗО трябва да прави две цитонамазки годишно, защото процедурата отнема 15 минути, но може да спаси живот, подчерта проф. Петров.

Едномесечната кампания може да бъде продължена, при условие, че бъде събуден интересът към проблема – рак на маточната шийка. По думите на проф. Петров, средства  за това не е трудно да бъдат намерени.

Като добър пример за профилактика и скрининг на заболяването той посочи ситуацията в скандинавските страни, където почти 100 % от жените са ваксинирани срещу рак на маточната шийка. У нас този процент е около 10%, независимо че ваксината се поставя безплатно на момичета на възраст между 12 и 13 години, но интересът към нея е почти нулев.

Интервю - звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04