„Има два източника в Бюджет-2023, които могат да се използват за да се платят по преценка на Народното събрание исканите увеличения на заплатите в различни държавни структури. Единият е намаление на капиталовата програма, защото тук сме в средата на годината и планираната капиталова програма, предвидена като разход, може да бъде намалена дори наполовина. Там има резерв за още намаление. Другият източник е да се намали още, над планираното, на общо държавните административни разходи“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив икономистът Румен Гълъбинов по повод синдикалните искания за скок във възнагражденията в редица държавни сфери.
Той обаче е категоричен, че е много важен бюджет-2024 и там се очаква голям дебат за отговор на големите въпроси пред публичните финанси и управлението на страната.
Румен Гълъбинов подчерта, че бюджетиният дефицит трябва да бъде 3% не само през тази, но и през следващите години. Което, заедно с намаляване на инфлацията, да даде възможност на България да влезе в еврозоната. Той смята, че това може да се постигне с разумна политика. Икономистът обаче подчерта, че е много важно как се управлява държавния дълг.
„Важно е да се справяме добре с управлението на външния и вътрешния дълг. Защото очевидно е, че ние само със собствени приходи и с евентуално втория транш от План за възстановяване и устойчивост, няма да можем да се справим. Тоест – ще ни трябват заеми, вътрешни и външни. Точно този календар на емисиите е много важен, управлението му, как ще се извършва през следващите години“, подчерта Гълъбинов.
Цялото интервю с Румен Гълъбинов можете да чуете в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..