Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За разликите между служебен и фискален бон

| обновено на 17.07.23 в 16:16


Типично за летния ваканционен сезон най-интензивни са проверките на служители на НАП в заведения и търговски обекти по Черноморието. При една такава проверка в едно от популярните нощни заведения във Варна на клиентите масово е издаван „служебен бон“, вместо фискален. Това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, а предвидената за това санкция е запечатване на обекта, напомнят от НАП. Какво трябва да знаят клиентите за финансовите документи, които получават в търговските обекти?

Наредба на финансовото министерство регламентира върху клиентските касови бележки задължително да се изписва „фискален бон“, пояснява Христина Стоянова, главен юрисконсулт в дирекция Обжалване и данъчно-осигурителна практика в НАП Пловдив.

Текст „служебен бон“ може да се съдържа само в други документи, извън тези в случаите на продажби.

Например в ресторант клиент поръчва неща в различни периоди на престоя си. Тогава тяхната цена може да се отрази в такива служебни бонове с натрупване, без обаче сметката да се закрива. Тук трябва да има и надпис, че по него не се дължи плащане. Този надпис трябва да бъде с букви с размер най-малко два пъти по-голям от размера на останалата информация върху бележката.

Освен това служебният бон не трябва да наподобява фискален бон.

Сметка се закрива единствено с издаването на документ, който съдържа текст „фискален бон“ и в този бон трябва да са отразени всички поръчки с натрупване. Във фискалния бон трябва да са налични наименованията на всички поръчани стоки и услуги, кода на данъчната група и количеството и стойността по видове на всяка закупена стока.

Служебни бонове се използват и в други случаи, при които няма продажби-например когато се променя касова наличност. Това е началната сума, въведена в касата на търговския обект, извеждането на пари от оборота, който вече е регистриран във фискалното устройство. Само в тези случаи се извършват операции със служебно въведени или служебно изведени суми, които приключват с издаването на служебен бон, каза още Христина Стоянова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Опитът ще помогне на РИК, но проблем има с техническите екипи

Председателите на 16 и 17 РИК за Пловди- град и Пловдив- област Калоян Сухоруков и Янко Радунчев очакват опитът от честите избори да осигури спокойна работа на изборната администрация за вота на 27 октомври. По думите и на двамата проблем отново ще са съставите на СИК. Те изтъкват недостатъчната компетенстност на членовете, въпреки повишеното..

публикувано на 09.09.24 в 10:20

22-годишният Емануел има нужда от помощ, за да проходи

22-годишен младеж от Пловдив има нужда от помощ. Емануел Мишев е претърпял тежка катастрофа през месец май и по чудо е оживял. В резултат на инцидента се е наложило да бъде ампутиран единият му крак. След множество операции момчето най-накрая започва рехабилитация и му предстои протезиране. Майката на 22-годишния Емануел Нина Мишева е..

публикувано на 09.09.24 в 10:05

Днес българите не могат да се съединят около лъжи

Точно днес честваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румели. Специален момент от историята ни, който ни дава повод да се замислим – къде сме днес и защо сме толкова разделени като общесво? В студиото на Радио Пловдив писателят и историк Йордан Велчев и известният художник Иван Тотев подчертаха, че големият въпрос..

публикувано на 06.09.24 в 10:51

Не можем да живеем добре, ако не работим за националния интерес

„Нито един от нас не може да живее добре и щастливо, ако не работим за общия национален интерес на България“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Стоянов, президент на България в периода 1997 – 2002 г. Според него българите трябва да имат самочувствие и да се измъкнат от дребнавите ситуации, в които попадаме толкова често..

публикувано на 06.09.24 в 09:10

Енергията на ЕСК трябва да продължи с акцент върху децата

Точно на 5 септември пред 10 години започна тази пловдивската приказка - Европейска столица на културата, а д-р Марияна Чолакова е един от най- отдадените на каузата и премина през целия нелек път на кандидатстването и реализацията на проекта. Пловдив отбелязва 10 години от обявяването си за ЕСК Днес тя припомни хората, с чиято енергия се роди..

публикувано на 05.09.24 в 11:16