Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От събота стартират разкопките на селищна могила Юнаците

Започва 44-то археологическо лято на селищна могила Юнаците. От събота, 22 юли разкопките се откриват с доброволци от фондация „Балканско наследство“. 

Ръководител на екипа е доц. д-р Камен Бояджиев, от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи, че ще работят с 12 доброволци - студенти от САЩ, Канада, Словения, през следващите 4 седмици.

Паралелно с това през август се очакват средствата от Министерство на културата. Тази година проектът за археологически проучвания е финансиран със сумата от 59 500 лева. Това е един от най-големите обекти за България, който продължава да изненадва учените с разкритията си за най-старото обитание по нашите земи.

Целта на екипа е да допроучи централата част на селището, което е доказано, че датира от финала на неолита, или 5000 г. преди Христа.

Припомняме, че селищна могила Юнаците е един от най-известните и продължително изследвани праисторически обекти в България.  Установено е, че през V хилядолетие пр. Хр. могилата е само най-високата и укрепена част от обширно селище. Разкритите  структури: отбранителна стена с ров и сгради с площ над 100 м2 и сложно вътрешно устройство, както и многобройните разнообразни и прецизно изработени предмети, свидетелстват за високо развита материална и духовна култура на халколитното общество в Горна Тракия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Първа награда - стипендия на МК -Християн Симанов, НХГ

Обявиха резултатите от конкурса "Плакат - Костадин Отонов"

Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“ , се проведе на 14 и 15 ноември 2024 г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Темата за 2024 г. е „ Всеобща..

публикувано на 18.11.24 в 11:38

Експертна комисия вече ще прави номинации за награда "Пловдив"

Тричленен експертен съвет ще следи културните събития в Пловдив през годината и ще прави по 5 номинации във всеки раздел на награда „Пловдив“. Досега номинации правеха организации, културни институции и всички граждани . Предлага се също раздел „Журналистика“ тя да бъде в общия й план, а не само в сферата на културата. Това става ясно..

публикувано на 18.11.24 в 11:16

"Музикални пространства" звучат в студио 1 на Радио Пловдив

„Музикални пространства“ събирана една сцена - виртуозния флейтист Бюлент Евджил от Турция и пловдивската пианистка д-р Велислава Стоянова.   Концертът се организира от Генералното консулство на Република Турция и Българско – турски литературен клуб Пловдив с подкрепата на община Пловдив . Тази вечер, 18 ноември, от 18:00 часа в Първо..

публикувано на 18.11.24 в 08:00

В "Срещите" за душевността и обществения бит на българина

За загадката Иван Хаджийски си говорим тази събота с философа Тони Николов в "Срещите". Ученият, който с колело обикаля България, за да нарисува истинския портрет на българина и да каже, че "Душевността на човека се определя от обществения му бит." Слушайт, интересно е.

обновено на 16.11.24 в 10:18

Пловдив, Пазарджик и Смолян се включват в 12-тата Нощ на театрите

Близо 100 събития в 13 града са включени в програмата на 12-та поредна Нощ на театрите, която „отваря вратите“ на сценичните изкуства към сърцата на зрителите.  Инициативата продължава три дни - от 15 до 17 ноември, а символичното начало на Нощта бе поставено вчера следобед със студио на живо от Драматичен театър – Пловдив. Спектакли,..

обновено на 16.11.24 в 08:44