Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълчитрънското съкровище гостува в Пловдив

| обновено на 25.07.23 в 15:23

От днес пловдивчани и гости на града могат да видят най-голямото тракийско златно съкровище у нас – Вълчитрънското.

То е част от откритата в пловдивския Археологически музей изложба „Власт и сила. Късната бронзова епоха по нашите земи“.

Експозицията съдържа общо 166 предмета от фондовете на Археологическия музей и музея на БАН, като посетителите могат да я видят до 18 ноември.

Основен акцент в изложбата са 13-те златни съда от Вълчитрънското съкровище – най-голямото по нашите земи с тегло почти 13 кг. В миналото то е символ на престижа и властта, която е имал неговия древен притежател, а днес – незаменим извор за майсторството, културата и живота на хората от късната бронзова епоха. 

Директорът на музея Костадин Кисьов разказа историята за намирането му в Плевенско от съвсем обикновен човек, който случайно прекопавал лозето си. Тази история, макар и известна, винаги звучи интересно със своите различни нюански на ирония – и в исторически, и в духовен план.

Съкровището било открито съвсем случайно от човек от простолюдието преди близо 100 години в плевенското село Вълчитрън. Собственикът прекопавал лозето си, когато пред погледа му се открил най-големият съд от ансамбъла. Той бил покрит с патина и селянинът не разбрал, че е златен. И по напълно "практичен" начин му намерил място като копаня в кочината на прасето си Мирчо. Така една породиста свиня лочила ярма и вода от съд, от който пиел самият тракийски владетел. Докато проф. Иван Венедиков не минал през селото и забелязал ценната находка в кочината...

Кисьов подчерта, че изложеното в музея е оригиналът на съкровището.

Освен Вълчитрънското съкровище любителите на историята могат да видят  находки от разкопките Изворово, Ада тепе, Семерджиево, Върбица и Горско Косово.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

обновено на 30.11.24 в 10:45

Държавна опера - Пловдив с премиера на спектакъла "Пианото"

Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части  „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света преди 31..

публикувано на 30.11.24 в 07:12

Откриват нова сцена в парк "Ружа" в Пловдив

С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..

публикувано на 30.11.24 в 07:05

Празнуваме Андреевден - прехода между есен и зима

На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол.  У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките.  Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..

публикувано на 30.11.24 в 07:01

Огнян Тодоров е новият председател на "Български музеи"

В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” .  За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..

публикувано на 29.11.24 в 17:02