Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

200 000 възрастни страдат от атопичен дерматит у нас, а всяко трето дете е в риск да развие заболяването

Касата вече заплаща за лечението на тежък атопичен дерматит

Атопичният дерматит е социалнозначимо заболяване, което влошава сериозно качеството на живот

За първи път в България пациентите с тежки форми на атопичен дерматит ще могат да получават безплатно лечение.Здравната каса ще заплаща новата терапия, която се прилага под формата на таблетки, при възрастни и деца над 12 години. 

Добрата новина коментира в програма "Точно днес"  проф. д-р Евгения Христакиева. Тя е член на управителния съвет на Българското дерматологично дружество и Експертния съвет по дерматология и венерология. Председател е на Българо-германското дерматологично дружество.

Според нея това е била доста дълка битка, за да може пациентите, които имат сериозен проблем с това заболяване - с умерен и тежък дерматит да получат това лечение. Българските пациенти  ще могат да се лекуват безплатно с революционните JAK-инхибитори, които в момента се използват за лечение на десетки имуномедиирани възпалителни заболявания в целия свят. 

"Поредната битка с касата е успешна, но разбира се това трябва да бъде изключително важна за нас дерматолозите задача в бъдеще. Много добре трябва  да бъдат подбрани пациентите, които са подходящи за това ление. Защото в никакъв случаи това лечение не е безобидно както си мислят много пациенти. И разбира се точното прецизиране на индикации, на придружаващи заболявани са много важни и от дерматолозите се изисква една много висока компетентност и включително от комисиите, който са определени, защото касата. изисква един определен ред, по който пациентът трябва да премине, за да получи това скъпоструващо лекарство. Към момента е само едно разрешено лекарство и се надявам, че ние наистина ще бъдем улеснени в нашата терапия, в нашето поведение и ще помогнем на пациентите", обясни професорът и отново подчерта, че отговорността пред специалистите е много голяма.

По думите й това е заболяване, което много често е наричано болест на цивилизацията и има много фактори, които го обуславят. 

" Счита се, че начина на живот, околната среда, замърсения въздух, изключително  това, че децата от ранна възраст се гледат като под похлупак, приема на антибиотици, въобще  променя се изключително много имунната система", поясни проф. Христакиева и допълни:

 "Атопичният дерматит е от групата на така наречените хронични, рецидивиращи, възпалителни, имуномедиирани заболявания на кожата. Има и системни прояви като бронхиална астма, риноконюнктивит и други IgE медиирани алергични реакции (атопичен марш). Основният проблем са кожните патологични промени, свързани с нарушената бариерна функция на епидермиса. Има и генетичен дефект във филагрина – белтък, който играе ключова роля за бариерната функция на кожата и за хидратирането й. В последните години се установи и участието на някои цитокини на възпалението, които имат важна отключваща роля за активността на заболяването."

Честотата на заболяването се увеличава прогресивно в последното десетилетие, като в Европа се среща при 15-20% от децата в предучилищната възраст. Прогнозите са в скоро време почти всяко трето или второ дете да развие заболяването. Между 5 и 8% е заболеваемостта при възрастните.

Атопичният дерматит може да се появи още в ранна детска възраст и да има голям спектър от клинични прояви. Атопичният дерматит дава началото на атопичния марш в края на първия месец на новороденото с типичната екзема. Тя преминава през фази на обостряне и затишие в различните етапи по време на израстването на детето, а по-късно може да се прояви и в зрялата възраст. Системните прояви на астма, ринит, хранителни алергии се изявяват обикновено след кожните прояви.

Според статистиката в страната ни близо 200 000 възрастни страдат от атопичен дерматит, като заболяването се проявява под формата на обрив, съпътстван от постоянен сърбеж, сухота, напукване, зачервяване и загрубяване на кожата.

Повече може да научите от интервюто ни с проф. Христакиева, което в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Семейните ценности не могат да бъдат заменени

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14

Разцеплението в ПП-ДБ е тактическо, Борисов го е страх

Еднозначно вървим към избори, май , заяви пред Радио Пловдив  журналистката Стояна Георгиева , главен редактор на сайта  mediapool.bg. Тя нарече разцеплението в ПП-ДБ тактическо и припомни, че от ДБ са деклалирали, че не искат да влизат в някакво мнозинство, в окето участва и партия  "Възраждане". Затова, по думите й, е логично тези..

публикувано на 20.11.24 в 16:55