По думите му сутринта застудяването е около Белград, Сърбия и върви бързо на изток, като това е причината днес най-топло да бъде в региона на Пловдив, Пазарджик, Ямболско и долината на Тунджа, тъй като от северозапад ще започне да прониква по-студен въздух.
"Отначало ще се усети в Северозападна България, там температурите днес ще бъдат с няколко градуса по-ниски от тези, които бяха вчера. За страната в следобедните часове, вечерта и през нощта ще превали и прегърми. Към този момент можем да кажем, че по-интензивни явления ще има в Централна и Североизточна България, т.е. това са местата, където може да се очакват по-силни гръмотевични бури и градушки.
Това няма да е в цялата страна, тук говорим и за късмет, но за цялата страна ще имаме усилване на вятъра и рязко понижение на температурите. Най-напред това ще се усети в Западна България, а привечер и през нощта в четвъртък и в централните райони.
Така че в Пловдивско хората трябва да са готови за усилване на вятъра - т.нар. "шквал", когато от тихо време вятърът се усилва до 12-15 м/с, което е над 50 км/ч., с гръмотевични бури и градушки. След това ще настъпи успокояване на атмосферата", каза още климатологът. И добави, че в първите два-три дни след застудяването времето ще е приятно времето и до края на седмицата няма да е горещо, с температури за Пловдив до 30-32 градуса.
"Август ще започне с динамично време, ще има и горещи дни, но ще има възможности за превалявания. Така че едно по-нормално лятно време ни очаква след тези дълги горещи дни, които преживяхме", подчерта д-р Матев.
Според него тази година ще се окаже една от най-горещите през последните 30 години."Тазгодишната гореща вълна е особена с това, че повече от 10 дни държи температури над 35-38 градуса, а това не се среща често. В архивите само две години за последните 30 има с такива показатели, това са 2007 и 2012 година, в които температурите за по-дълъг период от време превишават средните с 3-4 градуса, но тази година надминава 2007 година и само 2012 е била по-тежка, така че този юли по средни температури най-вероятно ще се окаже вторият най-топъл в нашата история. Да, имало е и други такива години, ако се върнем назад в годините, така е било през 1928, 1986 и 1987 година. А за света, има голяма вероятност този юли да е най-топлият в метеорологичната история, но за това ще говорим през август", поясни климатологът.
Топлата вълна се дължи на атмосферната циркулация и пренасянето на горещ сахарски въздух от Северна Африка към южните части на континента.
"Но, ако отидем към теориите за климатичните промени, ще видим че голяма част от конкретните температури към този момент най-вероятно се крият в човешката дейност. Все още няма научна разработка, която да казва, че човек е виновен, но има доста статии по тематиката и те казват, че около 50% от глобалното затопляне най-вероятно дължим на нашата дейност. До момента от 1850 година досега, средната температура се е повишила с около градус и две десети и някои статии казват, че от тези градуси някъде около половината е причинена от човешката дейност", смята д-р Симеон Матев.
По думите му за цикличност трудно може да се говори, но според част от световнопризнатите учени и климатолози през последните години се наблюдава, че горещите вълни започват по-рано през годината, те са по-дълготрайни като периодика и се наблюдават до по-късно през годината, т.е. започват още през пролетта и завършват през есента. Освен това средните температури на тези горещи вълни са по-високи.
Климатологът допълни, че има няколкоко сценария за развитие на времето и климата, като най-песимистичният е, че ако се продължи със същия темп, че до 2100-та година температурите ще се повишат средно с 4 до 7 градуса. По-оптимистичният сценарий е, че ако се въведат известни ограничения в икономиката, със зелен преход, с намаляване на темпа на затопляне, температурите ще се повишат с 1,5 до 3 градуса, обясни той.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..