„Бюджет-2023 е възможното разумно решение в ситуацията, в която се намираме. Знаем, че тя не е никак не е проста. Проди решението на служебния кабинет, и особено на назначилия го президент, да не внесат редовен бюджет, когато по закон му е времето, а именно – в края на октомври предходната година за следващата. Те избраха да не внесат бюджет. После в очертаващия край на мандата на служебния кабинет беше представен един проект на бюджет с огромен дефицит и крайно неамбициозни приходни действия и раздути разходи. Той трябваше да се преправя, а затова имаше броени седмици. Затова в момента гледаме един бюджет, който откъдето го подхване. И най-вероятно ще има основание“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив макроикономистът Георги Ганев, който е депутат от ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“ и член на парламентарната бюджетна комисия.
Той е категоричен, че има реален шанс да бъде изпълнен заложеният в бюджета 3% дефицит, но ако се приемат приходните мерки във финансовата рамка на страната.
„Разходите, колкото и странно да звучи, към момента не са неуправляем и неудържим проблем. Защото винаги, когато се готви бюджет, се знае, че в НС започва едно тежнение към по-големи разходи, но никога не предлагат по-големи приходи и само разместват други разходи. В случая, с исканията на синдикатите, поне се бяха погрижили този път, но ги бяха взели от капиталовите разходи“, коментира още Ганев.
Цялото интервю с Георги Ганев за Бюджет-2023 можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..