Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджет 2023 дава сигурност, но не съдържа политики

"Бюджетът е закон с ясна политическа окраска, защото чрез него се формират и изпълняват политики. Самият той определя тяхната рамка и срок за изпълнение. Бюджет 2023 не може да изпълни такава функция, независимо че всички ние искаме обратното". Това заяви заместник-председателят на Съюза на икономистите в България и ректор на Икономически университет Варна проф. д-р Евгени Станимиров. 

Той подчерта, че бюджетът е преминал реално под мотото "3% бюджетен дефицит", но акцентира върху някои параметри: не се увеличават данъците, което е положително, защото по средата на годината не може да се променя данъчна политика. Не се ограничават социалните плащания, МРЗ остава 780 лв, средногодишната инфлация е 8,7% и  годишният ръст на БВП е 1,8%. 

"Бих определил това, какъв бюджет имаме така: Първо той частично е малко закъснял, защото част от парите са вече изхарчени. Сега е малко трудно да се планира останалата част, защото както приходната, така и разходната част на бюджета не се случват по една ригидна схема, която да е устойчива във всеки един месец. От друга страна, бюджетът е къс - само за 5 месеца и е малко разточителен с тези 3% бюджетен дефицит.  В условията на растеж на икономиката, дори с 1,8%, въпреки че последната прогноза леко го занижава до 1%, ние предвиждаме такъв дефицит".

Проф. Станимиров обаче бе категоричен, че бюджет 2023 г е възможен и изпълним, но предупреди, че не трябва да се затварят очите за факта, че той е  влошен като структура и всеки следващ бюджет ще бъде все по-трудно планиран и изпълняван. Като аргумент той посочи, че само през  последните два дни разходите са били увеличени с около 400 млн за заплати в различни сектори, без да има срещу това структурни реформи. 

"От друга страна, бюджетът е приет в  условия на нестабилност и е частично механичен, някои го наричат счетоводен, тъй като балансирането му става  като че ли чрез механично прехвърляне на разходите от едно перо в друго. Капиталовите разходи бяха силно редуцирани, за да може да бъдат удовлетворени исканията за увеличения на заплатите в определени сектори".

По думите на проф. Станимиров, бюджетът е изпълним. Реално обаче той е свързан не толкова с политиките, които трябва да се изпълняват, а с критериите за конвергенция от Маастрихт. "Но трябва да знаем, че Маастрихтските критерии трябва да се изпълняват устойчиво, а не еднократно  или инцидентно. Обществото като че ли остана с впечатлението, че сега плащаме цената за 3% бюджетен дефицит, за да влезем в еврозоната. Това обаче не са най-важните политики  пред България".

Основните теми, на които трябва обаче да се обърне внимание при планиране на следващите бюджети и които са със стратегическо значение, са "зелената" сделка и декарбонизацията на икономиката. 

"Много хора си представят сега "зелената" сделка като нещо екологично, но тя касае цялостното преструктуриране на икономиката. А най-важна е демографската политика, да не кажа - катастрофа. Сега значителното намаляване на размера на капиталовите разходи води до пропускане на възможности за кофинансиране от страна на бюджета на различни бюджети, които биха подобрили средата за живот. Младите хора искат да има стабилност, да виждат перспектива и добра среда за отглеждане на деца и това е пряка проекция върху демографията".

Проф. Станимиров обаче подчерта, че новината за наличието на Бюджет е положителна, защото той дава перспективи за държавата и някаква сигурност. 

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04