Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в учебните програми да са стъпка по стъпка

Мария Гайдарова
Снимка: Личен архив

Промените в учебните програми в средното образование трябва да се поставят в една концептуална рамка, да се обяснят стъпка по стъпка как ще се правят, как ще си взаимодействат и какъв ефект ще имат, смята бившият зам.-министър на образованието и дългогодишен училищен директор в Пловдив Мария Гайдарова. В предаването на Радио Пловдив "Точно днес" тя коментира, че начинът да се върви в правилната посока е диалог и консенсус, професионален подход и разум за всяка промяна. 

По думите ѝ измененията на учебните програми са били подготвени още в края на 2022-а година след цялостен преглед, включил над 18 000 анкети сред ученици и родители, социологически проучвания, както и консултации с методици и психолози.

"Аз мисля, че това е една малка стъпка и добре би било да се помисли за нова структурна рамка на учебните програми, като важно е да се анализира и каква част от съдържанието на одобрените учебници в момента надгражда учебните програми, т.е. там има допълнителни  данни и информация. Защото учителите в своята ежедневна работа следват задължително това, което е написано в учебниците. От друга страна ние живеем във време, в което знанията са навсякъде около нас, много разнообразни източници и важно е да научим учениците да различават например факт от мнение, фалшиви новини, да изграждаме уменията им за четене с разбиране,  да работят заедно, да изслушват, така че посланието вече е знания, умения и компетентности. И в този смисъл смятам, че всяка промяна в образователната система трябва да е концептуално обоснована,  обмислена, дискутирана широко и съотнесена към основната ни стратегическа цел", посочи Гайдарова.    

Тя припомни, че от 2021-а година досега са направени близо 24 пъти промени на действащи наредби, затова е важно да има обща концепция и решенията на съществуващите проблеми да бъдат постигнати не с връщане към старото, а с оптимизирането на съществуващите процеси. Така ще се стигне до добро образование, мотивирани учители и добре подготвени ученици. 

Според Мария Гайдарова трябва приоритетно да се направят промени в Закона за предучилищно и училищно образование, които са свързани с квалификация, инспектиране, атестиране, контрол, осмисляне и целенасочено прилагане на обща  допълнителна подкрепа на учениците, защото  това ще гарантира механизъм на качествено образование. По думите ѝ необходимо е също периодично атестиране на обучителите, контрол на провежданите обучения, а също и нормативни промени, които да доведат до подготвени и знаещи директори - лидери, които да водят процеса в училище. 

"Ако ние снижаваме критериите и същевременно не се грижим да има инвестиции в образователната среда, методически добре подготвени учители, които да работят по друг начин, с други методи, каквито и учебници, учебни планове и стратегическа рамка да зададем, няма как да се случи качественото обучение", категорична бе Гайдарова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Плащането през клинични пътеки ощетява пациентите

За ескалиращ проблем при пациенти с урологични онкологични заболявания, който им причинява трайна инвалидизация съобщи на пресконференция проф. д-р Димитър Шишков в Клиниката по урология в УМБАЛ "Пловдив“. По думите му  болни с рак, при които е можело да  бъде направена операция със смяна на пикочния мехур, са лишени от шанса да бъдат лекувани..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Светлин Тачев

Доган държи Пеевски в шах и го кара да се чуди какво става

Юли е времето за поредните опити за ново управление. За политическите вероятности да имаме кабинет, за ДПС и кризите по оста Пеевски - депутати - Доган, говорим с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан". Д-р Тачев каза, че изглежда много трудно формирането на кабинет, с втори мандат почти невъзможно, остава надеждата за..

публикувано на 09.07.24 в 08:53

Президентът ще връчи втория мандат в разумни срокове

Президентът ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в разумни срокове. Ако има удължаване на сроковете за насрочване на евентуални предсрочни парламентарни избори, то по-скоро ще стане с третия мандат. Тази теза защити конституционалиста доц. Христо Паунов, който е и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски". Той обясни,..

публикувано на 08.07.24 в 11:39

Кризата в политиката гони инвестициите към съседни страни

Политическата нестабилност у нас пряко влияе на икономиката на България, която през последните години се забавя значително, заради намалените инвестиции и неусвояването на средствата по Плана за устойчивост и възстановяване и по европейските програми.  Това коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал..

публикувано на 08.07.24 в 11:10

Властта в РСМ обслужва сръбски и унгарски интереси

Новата власт в Северна Македония, която е белязана от македонизма, обслужва чужди интереси. Тя е в услуга на оста Белград – Скопие – Атина, а от скоро имаме и нов компонент Будапеща. Това коментира журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков по повод сигналите, които дава премиерът Християн Мицкоски и неговия кабинет по отношение..

публикувано на 08.07.24 в 10:36