Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в учебните програми да са стъпка по стъпка

Мария Гайдарова
Снимка: Личен архив

Промените в учебните програми в средното образование трябва да се поставят в една концептуална рамка, да се обяснят стъпка по стъпка как ще се правят, как ще си взаимодействат и какъв ефект ще имат, смята бившият зам.-министър на образованието и дългогодишен училищен директор в Пловдив Мария Гайдарова. В предаването на Радио Пловдив "Точно днес" тя коментира, че начинът да се върви в правилната посока е диалог и консенсус, професионален подход и разум за всяка промяна. 

По думите ѝ измененията на учебните програми са били подготвени още в края на 2022-а година след цялостен преглед, включил над 18 000 анкети сред ученици и родители, социологически проучвания, както и консултации с методици и психолози.

"Аз мисля, че това е една малка стъпка и добре би било да се помисли за нова структурна рамка на учебните програми, като важно е да се анализира и каква част от съдържанието на одобрените учебници в момента надгражда учебните програми, т.е. там има допълнителни  данни и информация. Защото учителите в своята ежедневна работа следват задължително това, което е написано в учебниците. От друга страна ние живеем във време, в което знанията са навсякъде около нас, много разнообразни източници и важно е да научим учениците да различават например факт от мнение, фалшиви новини, да изграждаме уменията им за четене с разбиране,  да работят заедно, да изслушват, така че посланието вече е знания, умения и компетентности. И в този смисъл смятам, че всяка промяна в образователната система трябва да е концептуално обоснована,  обмислена, дискутирана широко и съотнесена към основната ни стратегическа цел", посочи Гайдарова.    

Тя припомни, че от 2021-а година досега са направени близо 24 пъти промени на действащи наредби, затова е важно да има обща концепция и решенията на съществуващите проблеми да бъдат постигнати не с връщане към старото, а с оптимизирането на съществуващите процеси. Така ще се стигне до добро образование, мотивирани учители и добре подготвени ученици. 

Според Мария Гайдарова трябва приоритетно да се направят промени в Закона за предучилищно и училищно образование, които са свързани с квалификация, инспектиране, атестиране, контрол, осмисляне и целенасочено прилагане на обща  допълнителна подкрепа на учениците, защото  това ще гарантира механизъм на качествено образование. По думите ѝ необходимо е също периодично атестиране на обучителите, контрол на провежданите обучения, а също и нормативни промени, които да доведат до подготвени и знаещи директори - лидери, които да водят процеса в училище. 

"Ако ние снижаваме критериите и същевременно не се грижим да има инвестиции в образователната среда, методически добре подготвени учители, които да работят по друг начин, с други методи, каквито и учебници, учебни планове и стратегическа рамка да зададем, няма как да се случи качественото обучение", категорична бе Гайдарова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18