Взаимодействието между индустрия и наука е основата за създаване на дълбоки технологии. Това е един от основните приоритети в Министерството на иновациите и растежа – сътрудничество между бизнеса и академичната общност. Искаме да ребрандираме България като място за иновации, които създават висока добавена стойност за икономиката ни както във високотехнологични сектори, така и в културата, творческите индустрии, занаятите и уменията. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на работна среща с академичните ръководства на седем университета в Пловдив и кмета на града Здравко Димитров, на която домакин беше общината. На срещата присъства и заместник-кметът по образование Стефан Стоянов.
„За мен е особено важно да покажем капацитета на образователната система и потенциала в сферата на човешкия капитал през създаване на продукти, които са резултат от работата на научната практика в България“, каза още министър Стойчева.
По думите й, страната ни може да бъде място и за иновационни екосистеми със своя специализация с основа научна и развойна дейност. „Бъдещето на България и Европа е да открие своята конкурентоспособност през интелектуален и човешки капитал“, подчерта още министър Стойчева.
На срещата бяха обсъдени теми, свързани с разработването на иновации в сферата на биотехнологиите, медицината, цифровото селско стопанство, културата, историческото наследство и творческите индустрии, както и необходимостта от комерсиализация на научните изследвания.
Министър Стойчева представи възможностите за подкрепа и взаимодействие между МИР и университетите и през финансовите механизми на министерството.
По-късно тя посети Медицинския университет в Пловдив, където се запозна с иновативното обучение по медицина в симулационния център на университета, чиито възможности представи заместник-ректорът по научната дейност проф. Благой Маринов.
„Не можем да правим персонализирана медицина без персонализирано обучение, а дигитализацията и технологиите дават възможност за този процес“, заяви министърът на иновациите и растежа.
По-късно тя ще посети Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Центъра за върхови биотехнологии.
Четирима са загинали и няколко други са ранени при тежка катастрофа край Видин. Там ТИР и бус са се ударили на главен път Е79, на разклона за гр. Дунавци. Освен четиримата загинали, има и седем други ранени, двама от които са в тежко състояние. Жертвите са на възраст между 30 и 40 години. В момента на катастрофата в буса са..
Въпреки дъждовното време, десетки пловдивчани се включиха в Дионисиевото шествие, организирано от Пловдивския панаир по повод 32-ото издание на ВИНАРИЯ 2025. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ дефилираха по Главната улица на Пловдив. Атракцията..
Традиционният поход поклонение в памет на Васил Левски, организиран от община Асеновград, ще се състои днес до манастира „Св. Петка“. Събитието се провежда ежегодно в неделята преди 19 февруари, когато отбелязваме годишнината от гибелта на Апостола. В 12.00 ч. в манастира асеновградски свещници ще отслужат панихида в памет на Левски...
Дионисиево шествие в центъра на Пловдив в неделя възвестява началото на тазгодишната "Винария". То предвижда атракция с кукери, гайдари, фолклорни танци и почерка с вино. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ ще дефилират по улица „Александър..
Нормално протичат изборите за кмет в пазарджишкото село Драгор. Петима са кандидатите за поста - издигнати от „Земеделски народен съюз“, коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, БСП – Обединена левица, „Възраждане“ и „Български възход“. Общо 1160 избиратели имат право на глас в село Драгор. Избирателната активност към 10..