Студенти и докторанти от 9 държави са участници в международен семинар „Културна карта на България – Родопите“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който започва днес. Събира ги една обща страст – изучаването на българския език, българската история и българската култура. Участниците са от Австрия, Германия, Грузия, Италия, Полша, Сърбия, Украйна, Унгария, Хърватска.. Международния интердисциплинарен семинар е част от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, финансирана от МОН за периода 2022 – 2025 г., обясниха от висшето училище.
Маршрутът на пътуващия семинар обхваща важните културни топоси на град Пловдив на 2-ри и 3-ти август. В Родопите, от 4-ти до 8-ми август, групата ще се запознае с културно-исторически обекти от регионално и национално значение. Предвидени са посещения на Асеновата крепост и Бачковския манастир, Широка лъка и с. Смилян, с включен уоркшоп за приготвяне на масло и сирене в една от известните мандри в селото, Етнографски ареален комплекс в Златоград и Агушевите конаци в с. Могилица, Дяволския мост и тракийския култов комплекс Орлови скали, живописния меандър на р. Арда, хилядолетния Перперикон и регионалния исторически музей в Кърджали. В последния ден, 9 август, участниците ще се потопят в атмосферата на винарска изба в с. Устина с дегустация на вина от Тракийската низина.
Всеки от участниците ще бъде натоварен с персонална визуална задача на тема „България: поглед отвън“, в която да се представи рефлексията на чужденеца към различните елементи от културата на България: азбука, архитектура, изкуство, занаяти, храна, облекло и др. Визуалните задания трябва да бъдат подготвени в рамките на семинара и да съдържат елементи от всички посетени места в Пловдив и Родопите. Презентациите ще бъдат представени на 9 август.
Амбицията на организаторите е летният пътуващ семинар да се превърне в традиционен в рамките на ННП Българистика и всяка година да привлича повече участници от Европа и Азия.
Повече може да чуете от интервюто ни с ръководителя на екипа проф. д.ф.н. Любка Липчева–Пранджева, което е в прикачения звуков файл.
Кампания на фондация "За Нашите Деца" набра над 100 000 лв. в подкрепа на ранното детско развитие . В 12-ото си издание инициативата обедини усилията на 70 социално ангажирани компании, техните служители, клиенти, училища, както и деца и възрастни, обединени от стремежа да помагат на най-уязвимите деца и техните семейства. 100% от..
Днес се навършват 147 години от Освобождението на Сопот от османско иго. На 13 януари 1878 година руските войски, предвождани от генерал Павел Петрович Карцов, навлизат в града и Сопот официално е освободен. Церемонията по отдаване на почит и поднасяне на цветя ще се състои от 10:30 часа днес в Западния парк на града пред паметната плоча,..
Всички улици в Пловдив са почистени от сенга, безпрепятствено е движението на всички видове превозни средства. По мостовете и надлезите са разпръснати противообледенителни материали. На терен от 6,00 ч. са всичките близо 400 жени от ОП „Чистота“, които приоритетно почистват ръчно пространствата около автобусните спирки, здравни и учебни..
Пътищата в Смолянска област са проходими при зимни условия. Отворени са и проходите, но в цялата област е забранено движeнието на моторни превозни средства с ремаркета и полуремаркета. В региона продължава да вали сняг, като по високите части снеговалежът е обилен и снежната покривка на места достига 30 сантиметра. На терен са 61 машини,..
От днес до петък в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив ще се провеждат безплатни прегледи на жени с менструални нарушения и репродуктивни проблеми. Инициативата е в рамките на кампанията „Седмица на репродуктивното здраве“ в лечебното заведение. Целта на кампанията е ранна диагностика и лечение на ендокринните причини за безплодие. Прегледите..