Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"От криза в криза" е името на системата, в която живеем

Според психолога Пламен Димитров ние отдавна знаем, но таим тази публична тайна, че насилието в обществото ни е масивна, ценностна проява на кризата, в която живеем.

"От криза в  криза е името на системата, в която живеем".

Изтласкваме от съзнанието на примери, които дава всеки ден. И от този егоизъм на прикриваните реалности - тези реалности стават брутални, казва той. 

Според него това е хронично в България и е проникнало в самата тъкан на обществото. Не е достатъчно осветляването от последните дни, а системна промяна на мисленето, на начина, по който се вземат решения. 

Глобалното общество постави в центъра силата, силата на парите и трябва терапия на обществените норми, в които властва бруталния егоизъм, казва психологът.

Нормативната система, но е по- важна практиката на отговорните институции и практика на хората, които са презвани да създават правосъдие. И сега има закони, но има рискове законът да се използва за частни интереси.

След пандемията доверието към институциите в глобален мащаб отслабна. Но това доверие е функция от неефективно работещите институции, като съда например. Сега ние откриваме, че много хора, които са назначени за това, не са си свършили добре работата, камо ли да помислим за превенция, което правят зрелите общества.

"Културата, отношенията между хората, качеството на живота трябва да бъдат поставени като приоритет и от това да произтича справянето с всякакви ексцесии", каза прсихологът Пламен Димитров.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59