Световна премиера на клавирен квинтет „Каменна следа“ ще се състои в Епископската базилика на Филиполол. Произведението, чиито автор е Добринка Табакова, е написано по поръчка на Фондация „Неотъпкана пътека“ с финансовата подкрепа на Фондация за нова музизка „Ернст фон Сименс“.
Добринка Табакова е родена в Пловдив, но от 1991 г. живее и твори в Лондон, където завършва консерваторията „Гилдхол“ и получава докторска степен от Кингс Колиндж Лондон. Дебютният й авторски албум „Струнни пътеки“, издаден от германската звукозаписна компания ЕСМ Records, е номиниран за награда „Грами“ в категория „Най-добър класически компендиум“.
Табакова е носител на наградата за химн на Златния юбилей на кралица Елизабет II и Първа награда и медальон на Конкурса за хорова творба на фондация „Сорел“ в Ню Йорк. Вторият авторски албум на Добринка Табакова с хорова музика, изпълнена от Труроския катетдрален хор с Концертния оркестър на Би Би Си, бе избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от критиците на списание „Грамофон“.
Събитието се осъществява с подкрепата на община Пловдив.
Пред радио Пловдив Добринка Табакова подчерта, че проектът "Неотъпкана пътека" е създаден от ангажираните с него музиканти и пловдивчани с идеята да остават по-дълго в родината, за да повдигат духа на хората.
"Нашата приятелска връзка започна най-напред в интернет и физически се запознахме на Античния театър. Така че Пловдив е важен център за нашето приятелство и съвместната ни музикална дейност, които изграждаме вече 17 години."
Табакова бе категорична, че като пловдивчанка, е убедена, че Епископската базилика на Филипол е шедьовър на раннохристиянското изкуство на мозайката и символите, които са забележителни с огромната си площ и красота.
"А идеята за камъка, неговата издържливост и посланията му са отвъд вековете. Исках да изразя всички тези емоции, които бяха много силни и исках да ги предам в произведение, което да посветя на петия юбилей на фестивала и на енергията и каузата, които моите приятели влагат в него."
Интервюто - звуковия файл:
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.
Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..
Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов". Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..