Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители искат промяна на изпитването на деца с дислексия

Снимка: iStock

Промени в начина на текущо изпитване в училище на децата с дислексия и на полагане на национално външно оценяване след 7 клас. За това настояват с подписка, внесена в образователното министерство, родители на ученици с тази диагноза. Според тях съществуващата на този етап практика е дискриминационна спрямо децата с този тип обучително затруднение, тъй като при писмено изпитване не се взимат предвид ограниченията, които състоянието им налага.

Предложението им е да се използва европейската практика и провеждането на писмен изпит да се извършва с техническо устройство (компютър или таблет) и да се използват текстообработващи софтуерни програми. Другото предложение е при оценяване на писмената работа да не се намалява оценката, заради пунктуация и правопис. Към момента децата с дислексия кандидатстват по общия ред за прием в училища след завършен 7 клас, въпреки че са със специални образователни потребности.

"Училището, регулирано от МОН, не иска по никакъв начин да адаптира начина си на изпитване, така че да бъде съобразен с особеностите на тези деца. Моите деца са с дислексия и имаха проблем с изпита след 7 клас, въпреки че от 5 клас са подкрепени с допълнителни уроци по математика и по български език. Те никога няма да могат да се научат да изписват правилно думите, просто увреждането им е такова. 

При един преразказ както е матурата по БЕЛ дори и да го напишат брилянтно, то при множество правописни грешки нашата система директно сваля оценката. 

Резултатът на моите деца на матурата беше далеч под техните възможности и това ясно си личи при разговор с тях, с учителите им. Това са деца с изключително богата обща култура, богат речник, двуезични са. 

Има голям дисонанс между разговори и диалози с тях и при писане", каза председателя на Националната асоциация на работещите с хора с увреждания Мария Горанова, която е и майка на близнаци с дислексия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28