Иван Игов е автор на училищната програма по психология и един от основоположниците на професията “Училищен психолог” у нас. Автор е както на държавните стандарти по психология в средните училища, така и на книги, учебници, ръководства и публикации по специалността.
Той коментира идеята на министъра на образованието за повече психолози в училищата. Припомни, че още преди години е работил по проект за справяне с насилието в училище и още тогава са алармирали, че бъдещите насилици в обществото в момента се намират в училище и, ако искаме да справим с проблема, трабва работа именно там.
Тези дни виждаме доказателството, каза Иван Игов.
Според него едно от задължителните неща, които трябва да се случат е да се премахнат огромните училища, в които вместо 300 учат 1300 деца на две смени, смесват се поколения, разпространява се и лошият пример. Различно е в по- малките градове, където има начално, основно училище и гимназия, децата се чувстват много по- добре и намалява насилието между тях.
Игов посочи, че идеята за повече психолози в училищата е добра, но трудно осъществима, защото няма толкова на брой и добре обучени специалисти. МОН трябва да се съзаде методичен център за училищни психология, което и предложение на дружеството на психолозите, но то залежава по чекмеджетата от години.
Той смята за недобра идеята за медиатори в училище, защото медиаторите не са хората, които могат да се правят с тормоза в училище. Децата - насилници са в същото време и жертви.
Иван Игов адмирира втората дата за изпити след седми клас, както и промените на учебните програми, защото, че най- дискраминативната част в образоването е материалът, който не е съобразен с възрастта им.
По думите му децата първо виждат насилието в семейството, след това го пренасят и в училище и без програмите, които иначе са написани, но неприложени - насилниците, които преди 10 години са били в училище - вече са на улицата.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..