Арменец по произход, испанец по паспорт и музикант от световна величина, Ара Маликян разказва с цигулката си музиката на най-различни народи, традиции и жанрове. Аудиторията му у нас расте все повече и повече след всяка среща с този изумителен музикант, харизматичен артист и разказвач.
Прочутият виртуоз отново избира България като част от световното си турне. Концертът му е на 3 септември 2023г, за първи път на сцената на Античен театър, Пловдив.
Музиката, с която цигуларят тръгва този път да обикаля света, е посветена на сина му и връщането към въображението на детството.
„Това турне е резултат от това да гледам как синът ми расте, резултат е от моето израстване до него - това са всички звуци и мелодии, които съм почувствал и са ме вдъхновили от него и от живота чрез него. Това е срещата с детето, което не бих могъл да бъда и бих мечтал да бъда. Това е почит към онези същества, които са свободни като птици”, споделя Ара.
„Турнето ми е пълно с динозаври, роботизирани калмари, машини на времето, летящи пиана и двуезични мимове – неща, които бях забравил. Магията всеки ден да правиш открития и да се възхищаваш от всеки нов път, който ти се посочва, независимо къде ще те отведе”.
В новото си музикално пътешествия Ара Маликян е придружен от верни приятели – прочути испански музиканти от кубински произход. Отново джаз пианистът Иван /Мелон/Люис, трикратно номиниран за Латино Грами, басистът и композитор Иван Руис Мачадо и Георвис Пико Милано – барабанист с повече от 26 години присъствие на световната класическа и джаз сцена.
Маликян е испански цигулар от арменски произход, роден в Бейрут. Талантът му е признат още като дете, въпреки че по време на гражданската война в Ливан е принуден да живее в бомбоубежища, където учи и свири на цигулка. Изнася първия си голям концерт на 12 години, а две години по-късно диригентът Ханс Херберт-Йорис го чува и му дава стипендия от германското правителство за музикалното училище в Хановер. Продължава в Guildhall School of Music & Drama в Лондон и посещава уроци при някои от най-престижните професори в света. Избира да живее в Мадрид и е провъзгласен за цигулар №1 на Испания. Има 40 издадени албума и над 100 000 продадени копия на „Годишните времена” на Вавалди.
През 2015 г. издава албум като реверанс към 15-те си години кариера в Испания със сътрудничеството на Teatro Real в Мадрид. Турнето му „15” е едно от най-мащабните през последните години с над 150 концерта и 175 000 зрители, спечелило овациите и на критиците, и публиката. С албума си „The Incredible History of Violin”и едноименно турне пожъна пореден световен успех с концерти в най-престижните световни зали, с което мина и през България.
Концертът на Ара Маликян е на 3 септември 2023г, в Античен театър в Пловдив. Билети се продават в системата на Ивентим.
Снимки: Антон Корбийн
В Голямата базилика днес на тържествена церемония АМТИИ ще удостои световно признатата оперна певица и пловдивчанка Соня Йончева със званието Доктор хонорис кауза на академията. Отличието се дава за изключителния принос на българската прима към развитието на културата и оперното изкуство, както и за дейността й в полза на обществото, защита правата..
Младежи от три етноса – роми, турци и българи – излизат на една сцена, за да забъркат история пълна с недоразумения. Сюжетът на представлението „Ромска сватба“, чийто автор е Донка Кьосева, поглежда към традицията в ромския етнос да се уговарят бракове в ранна възраст. За сватбата е разказано с тънък хумор и леко намигване към културните разбирания..
В "Срещите" отново ще говорим за езика на мозайките. Наш събеседник ще е проф. Славик Табаков, защото именно т ой разкодира 50 нови символа от езика на мозайките в Епископската базилика на Пловдив. Какво ни казва това артистично предизвикателство, пред което е изправено обществото по времето на преход от езичество към християнство?..
Спектакълът " Дете на прозореца" представя важни теми от човешкия живот: за любовта, за състраданието, за живота и неговата обратна страна, за възможността да обърнем злото в добро, за ползите и опасностите от изкуствения интелект. Всичко това е направено във фин, вълшебен и изпъстрен с хумор сценичен вариант, така че да завладее душите и сърцата..
Младежи от три етноса – роми, турци и българи – излизат на една сцена, за да забъркат история пълна с недоразумения. Сюжетът на представлението, чийто автор е Донка Кьосева, поглежда към традицията в ромския етнос да се уговарят бракове в ранна детска възраст. За сватбата е разказано с тънък хумор и леко намигване към културните разбирания на..