128 години от основаването си ще отбележи тази година Българският туристически съюз, чиито основатели са писателите Алеко Константинов и Иван Вазов.
За дигитализирането на обектите от Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“, за туристическите маркировки и хижите, за планинските водачи говорим с Венцислав Венев – председател на Българския туристически съюз (БТС).
"Нашата идея е да дигитализираме не само 100-те национални обекта, а голяма част от дейността на Българския туристически съюз, за да можем да предложим по-лесна и удобна за ползване услуга. Следващия месец ще направим първите проби с дигитализирано приложение на телефоните, с което е изключително лесно регистрирането на туристите, посещаващи някой от 100-те туристически обекта", разказа Венцислав Венев.
Той обясни, че с QR код ще могат да се четат табелите на съответния обект и по GPS-а на телефона ще бъде удостоверявано местоположението на туриста. Веднага ще се "постави" дигитален печат в неговата дигитална туристическа книжка. "Ще важат и хартиените туристически книжки", увери председателят на БТС.
"Има и много сериозни награди. Два автомобила ще бъдат изтеглени на томбола в края на годината за всички, които имат 100 събрани печата или 100 марки. Очакваме масово участие чрез дигитализирането на обектите", допълни Венцислав Венев.
Едни от първите обекти, които ще бъдат дигитализирани, са в София и Пловдив.
За ремонта на високопланинските хижи и обекти ще продължим да разчитаме на държавата, но работим непрекъснато по обновяването на туристическите маршрути и обектите за настаняване.
Туристическите пътеки и тяхното описание също ще влезе в дигитализирането на обектите, това е много важно за сигурността и за работата ни с Планинската спасителна служба, посочи председателят на БТС.
"Хижите не са хотели, друга е тяхната задача", допълни Венев в коментар за поведение, което толелира превръщането на хижите в увеселителни заведения.
Цялото интервю на Яница Марова с Венцислав Венев, председател на БТС, е в прикачения файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..