Наред с тичипичните летни вируси и чревни инфекции все още има и пациенти, които са с ковид и макар, че протича с по-малко усложнения не бива да го забравяме. Това коментира в интервю за програма "Точно днес" д-р Жанета Демирева, общопрактикуващ лекар с практика в Пловдив и Стамболийски
Тя уточни, че симпотмите са много типични и лекарите ги разпознават веднага, а теста доказва заразата. Според нейните наблюдение през последните месеци ковид се среща по-често при малките пациенти.
Д-р Демирева посочи, че при останалите вирусни заболявания картината леко се успокоява след юли, когато е имало сред нейните пациенти доста болни с чревни инфекции.
"Като цяло боледуват най-често и най-тежко децата между 2 и 4 години. При по-малките деца трябва да се вземат по-бързо мерки, защото при тях заболяванията протичат с по-голяма скорст и усложненията могат да настъпят по-бързо и да бъдат по-драстични. Имам предвид, че на първо място децата, които повръщат и имат диарични изхождания, много лесно се обезводняват, заради високата температура и загубата на течности. Родителите бързо трябва да се консултират с личния лекар, какви мерки да започнат в къщи да правят като диета и даване на необходимите медикаменти. И съответно да си насрочат посещение при лекаря, ако състоянието на детето се влошава, обясни д-р Демирева.
При по-големите деца родителите също трябва да се консултират с личния лекар и да се следи състоянието им, а ако до няколко дни няма подобрение и температурата продължава, детето трябва да се заведе на преглед.
Общопрактикуващият лекар допълни, че при летните вируси децата много често вдигат много висока температура над 39 градуса. В нейната практика са отчетени няколко температурни гърча и тогава се налагат много бързи мерки.
Тя посочи, че високите температури благоприятстват увеличаването на стомашно-чревните инфекции, както и хранителните разтройства.
Д-р Демирева отново припомни, че в горещите дни, които продължават и този месец, е важно възрастните, хората с хронични заболявания и малките деца да не излизат в обедните и следобедните часове, когато слънцето е най-силно и най-опасно.
Цялото интервю и още съвети за здравето от д-р Демирева може да чуете в прикачения звуков файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..