Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

848 зрелостници в Пловдивско се явяват на матура по БЕЛ

848 зрелостници от Пловдив и областта са допуснати до августовската сесия на държавните зрелостни изпити, показват данните на Регионалното управление на образованието. Недопуснатите са 50. Най-много – 637, са желаещите за поправителна матура по български език и литература. Тя ще се проведе днес, 24 август, от 8,30 часа. До нея не са били допуснати 49 кандидати, които са заявили желание да се явят през юли, тъй като не се успели да вземат поправителните си изпити.

277 са подали заявление за втората задължителна матура по предмети от профилираната подготовка, която ще бъде на 25 август. В същия ден е и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация, на който се очаква да се явят 247 младежи. Недопуснат е само един. На всички изпити, с изключение на този по професия, се пише с черна химикалка.

От 28 август до 1 септември са планирани матурите по желание по шест предмета. Желание за тях са изявили 42 ученици. На матури през август имат право да се явят зрелостници, които не са били допуснати до тях на минали сесии, по някаква причина са ги пропуснали или са получили слаба оценка на редовната дата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив е на трето място в страната по заболеваемост от грип и ОРЗ

Нарастват случаите на заболели от грип и остри респираторни заболявания в област Пловдив. По последни данни на Националния център по заразни и параразитни болести за седмицата от 27 януари до 2февруари нивото на заболевоемост достигна 318 на 10 хиляди души. Със стойност над 300 са само още две области в страната - Габрово и Монтана...

публикувано на 03.02.25 в 14:00

ПП свали доверието си от кмета на "Северен" Венцислава Любенова

Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на район „Северен” Венцислава Любенова.  Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъден аработата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места, Изпълнителния съвет..

обновено на 03.02.25 в 13:23

Започва ремонт на отсечка по пътя Пловдив - Строево

Първа копка за реконструкция на републиканския път, който свързва Пловдив със Строево – Красново – Кръстевич, в рамките на село Труд, направиха кметът на община „Марица“ Димитър Иванов и кметът на селото Спас Стайков. Трасето е дълго малко 1,1 км, а реконструкцията му ще струва 2 121 000 лв. Парите са осигурени от Министерството на..

публикувано на 03.02.25 в 13:21

Пловдив е първи при строителството на нови сгради в страната

Пловдив е на първо място по брой на разрешителни за строеж на нови жилищни сгради в страната. Областта е и с най-голям брой започнало строителство на нови сгради, отчита Националния статистически институт. За последните три месеца на миналата година местните администрации са издали разрешителни за строеж на повече от 1 900 жилищни сгради с..

публикувано на 03.02.25 в 12:08

Започва ремонт на републикански път до село Труд

Започва реконструкцията на пътя,   който свързва Пловдив със  селата Строево – Красново – Кръстевич. Първата копка ще бъде направена в местността "Висината" в землището на Труд.  В края на миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна средства за дофинансиране на инфраструктурния проект, който свързва два..

обновено на 03.02.25 в 09:33